Naga MarketsKurs dolara amerykańskiegoKurs dolara mocny, euro w dół przez kryzys Covid-19. EUR/USD najsłabiej od 16 m-cy ponownie zbliżył się do 16-miesięcznego maksimum w stosunku do euro w poniedziałek, w związku z rosnącymi obawami o wpływ rosnącej liczby zakażeń wirusem Covid-19 w Europie, przy czym Austria ponownie wdrożyła pełną blokadę, a Niemcy rozważają pójście śladem swojego sąsiada.

  • W tym tygodniu rynek czeka na dane dotyczące PKB z Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych
  • W środę opublikowana zostanie decyzja RBNZ w sprawie stóp procentowych i protokoły z posiedzenia FOMC
  • W czwartek i piątek na rynkach zabraknie inwestorów z USA z powodu obchodów Święta Dziękczynienia

Mocny kurs dolara na początku nowego tygodnia

Traktowany jako waluta bezpiecznej przystani dolar znalazł się blisko najwyższego poziomu od początku października w stosunku do bardziej ryzykownych dolarów australijskiego i kanadyjskiego, przy czym waluty powiązane z surowcami również pozostają pod presją z powodu spadku cen ropy naftowej.Kurs dolara zyskał dodatkowe wsparcie dzięki pozytywnym komentarzom przedstawicieli Rezerwy Federalnej, Richarda Claridy i Christophera Wallera, którzy zasugerowali, że szybsze tempo ograniczania bodźców może być odpowiednie w obliczu przyspieszającego ożywienia gospodarczego i wzrostu inflacji.

Szybsze zakończenie taperingu zwiększa możliwość wcześniejszych podwyżek stóp procentowych. Obecnie rynek wycenia, że Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) rozpocznie podwyżki stóp procentowych w połowie przyszłego roku.

Indeks dolara, który mierzy siłę USD w stosunku do sześciu głównych konkurentów na rynku Forex, wynosi o poranku 96,065, pozostając w zasięgu zeszłotygodniowego 16-miesięcznego maksimum na poziomie 96,266.

Euro spadło o 0,23% do 1,1274, zbliżając się do najniższego poziomu od lipca zeszłego roku na 1,1250, osiągniętego w piątek, kiedy to spadło o 0,66%.

– EUR/USD znajduje się w trendzie spadkowym i prawdopodobnie będzie przyciągał lwią część uwagi klientów szukających gry na rosnące ograniczenia i napięcia w Europie. Dla momentum, śledzących trendy i taktycznych traderów, krótkie EUR pozostaje tutaj atrakcyjne – napisał w nocie do klientów Chris Weston, szef działu badań w domu maklerskim Pepperstone w Melbourne.

Covid-19 mocniej uderza w Europę, na rynku widać awersję do ryzyka

Europa ponownie stała się epicentrum pandemii, odpowiadając za połowę globalnych przypadków i zgonów.

Czwarta fala zakażeń pogrążyła Niemcy, największą gospodarkę Europy, w narodowym stanie wyjątkowym – powiedział minister zdrowia Jens Spahn, ostrzegając, że same szczepienia nie zmniejszą liczby przypadków.

Austria staje się pierwszym krajem w Europie Zachodniej, który od poniedziałku ponownie wprowadza pełną blokadę Covid-19.

Obawy, że spowolnienie w Europie może uderzyć w popyt na energię, osłabiły ropę naftową, która również była w odwrocie w związku z perspektywą uwolnienia przez USA zapasów interwencyjnych.

Dolar wzrósł o 0,21% w stosunku do powiązanego z ropą kanadyjskiego loonie do 1,26575 dolara, zbliżając się do piątkowego maksimum na poziomie 1,2663 dolara, najsilniejszego poziomu od 1 października.

Kurs Aussie spadł nieznacznie do 0,7234, a wcześniej zszedł do 0,72285, czyli do poziomu najniższego od 6 października.

– Spodziewamy się, że AUD pozostanie ciężki w najbliższym czasie (i) możliwy jest spadek do 0,70 USD. Tymczasem USD może przedłużyć swój ostatni rajd w tym tygodniu i ustanowić nowe maksimum z 2021 roku. Kolejna runda silnej inflacji w USA może dalej napędzać rynkową wycenę podwyżek stóp FOMC i USD  – napisał w raporcie Joseph Capurso, strateg w Commonwealth Bank of Australia.

Dolar w dużej mierze pozostaje mało zmienny w stosunku do innych bezpiecznych przystani, w tym jena, zmieniając ręce po 114,03 jenów za dolara, w środku zakresu z ostatniego półtora tygodnia.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here