Naga MarketsKursy walut. Dolar traci 4. dzień z rzędu. USD czeka na FOMC minutesWe wtorek kurs dolara oscyluje w pobliżu wielomiesięcznych minimów w stosunku do konkurencyjnych walut, podczas gdy rentowność obligacji skarbowych spadła z powodu wznowienia oczekiwań, że stopy procentowe w USA pozostaną na niskim poziomie przez dłuższy czas. Notowania USD spadają czwartą sesję z rzędu, a indeks dolarowy DXY ponownie powraca w okolice okrągłego poziomu 90 pkt.

  • Rynek w tym tygodniu czeka na protokoły FOMC, dzisiaj w nocy poznał natomiast protokoły z posiedzenia RBA
  • godzinie 08:00 Wielka Brytania raportowała spadek stopy bezrobocia do poziomu 4,8% (z 4,9%)
  • Kurs funta w efekcie znajduje się na najwyższych poziomach od końca lutego
  • We wtorek rynek czeka jeszcze na dane ze strefy euro o PKB oraz popołudniowe dane z USA dotyczące sytuacji na rynku nieruchomości (pozwolenia na budowę)

Kurs dolara spada czwarty dzień z rzędu i czeka na środowe protokoły FOMC

Prezes Rezerwy Federalnej (Fed) w Dallas, Robert Kaplan, powtórzył w poniedziałek swój pogląd, że nie spodziewa się podwyżki stóp procentowych aż do przyszłego roku, co spowodowało dalszy spadek oczekiwań, że presja inflacyjna może zmusić Fed do szybszego działania.

Te artykuły również Cię zainteresują
W tym tygodniu zaplanowane jest wystąpienie wielu decydentów Fed, a amerykański bank centralny opublikuje również w środę protokoły z ostatniego posiedzenia, które dadzą inwestorom wiele wskazówek na temat tego, w jakim kierunku zmierza polityka pieniężna w tym roku.

Jednak rosnący konsensus jest taki, że Fed będzie tolerował to, co postrzega jako tymczasowe przyspieszenie inflacji, utrzymując tym samym kurs dolara na niższym poziomie w stosunku do większości głównych walut.

– Najważniejszą kwestią jest to, dokąd zmierzają stopy zwrotu. Rentowności są ograniczone, co odzwierciedla oczekiwania, że polityka monetarna USA pozostanie luźna. To sprawia, że dolar znajduje się pod presją spadkową – powiedział Junichi Ishikawa, starszy strateg walutowy w IG Securities.

W stosunku do euro , dolar handlowany był na poziomie 1,2157 USD, blisko najsłabszego pułapu od 26 lutego. Funt brytyjski rósł do 1,4151 dolarów, blisko najsilniejszego poziomu od końca lutego. Funt szterling ostatnio zyskuje na wartości, ponieważ inwestorzy cieszą się ze stopniowego znoszenia restrykcyjnych ograniczeń związanych z koronawirusem w Wielkiej Brytanii.

Z kolei dolar kanadyjski znalazł się blisko sześcioletniego maksimum w stosunku do greenbacka, wspierany przez wzrost cen ropy. Dolar utrzymywał się na stałym poziomie 109,22 jenów. Para walutowa została zamknięta w wąskim przedziale zmienności, ponieważ obawy o powolne tempo szczepień przeciwko koronawirusowi w Japonii zrównoważyły słabość USD.

Jen spadł w stosunku do funta brytyjskiego i walut Antypodów, po tym jak dane pokazały, że gospodarka Japonii skurczyła się bardziej niż oczekiwano z powodu zakażeń koronawirusem.

invest

Niektórzy inwestorzy już wcześniej ograniczali oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych Fed w tym roku, a komentarze Kaplana dały inwestorom jeszcze więcej bodźców do sprzedaży dolara. Są jednak pewne wyjątki. Kurs dolara zdołał zyskać w stosunku do wschodzących walut azjatyckich z powodu obaw związanych ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem na Tajwanie i w Singapurze.

Dolar australijski i nowozelandzki również przestały ostatnio rosnąć w stosunku do greenbacka z powodu niezdolności do przełamania technicznych poziomów oporu, twierdzą niektórzy traderzy.

Rynek jak na razie poznał protokoły Banku Rezerw Australii (RBA)

Bank Rezerwy Australii powiedział, że będzie zwracał “baczną uwagę” na dane gospodarcze i warunki na rynkach finansowych przy podejmowaniu decyzji o ewentualnym przesunięciu terminu zapadalności swoich obligacji i podjęciu dalszego luzowania ilościowego.

RBA ma podjąć decyzję na posiedzeniu 6 lipca, czy przesunąć trzyletni cel rentowności dla obligacji z listopada 2024 r. z obecnego zabezpieczenia z kwietnia 2024 r. Rezultat może dać wgląd w to, kiedy nastąpi pierwsza podwyżka stóp procentowych. Bank centralny ogłosi również ewentualne plany większego skupu obligacji o dłuższych terminach, przy czym obecna transza w wysokości 100 mld AUD (80 mld USD) wygasa we wrześniu.

– Rada pozostaje skłonna do podjęcia dalszych zakupów obligacji, jeśli miałoby to pomóc w osiągnięciu celów banku w zakresie pełnego zatrudnienia i inflacji. Przyszłe decyzje polityczne będą oparte na ścisłej uwadze przepływu danych gospodarczych i warunków na rynkach finansowych w Australii – napisano w opublikowanym we wtorek protokole z majowego posiedzenia.

RBA dąży do zepchnięcia bezrobocia w kierunku 4%, starając się jednocześnie pobudzić wzrost płac i przywrócić inflację do docelowego poziomu 2-3%. Gospodarka Australii ożywiła się znacznie szybciej niż oczekiwano, a stopa bezrobocia wynosi obecnie 5,6%, po spadku o prawie 2 punkty procentowe od połowy ubiegłego roku.

Po publikacji minutes dolar australijski pozostał blisko najwyższego poziomu intraday, wzrastając o 0,3% do 0,7788. Rentowność 10-letnich obligacji nieznacznie spadła i wzrosła o 4 punkty bazowe do poziomu 1,79%. Rentowność obligacji z kwietnia i listopada 2024 r. wyniosła odpowiednio 0,1% i 0,31%.

Notowania AUD/USD konsolidują od początku 2021 roku na wielomiesięcznych maksimach, w tym czasie jednokrotnie testując poziom 80 centów, najwyższy od ponad 3 lat. Obecnie aussie przesuwa się w wąskim kanale wzrostowym rysując od kwietniowych minimów coraz wyższe dołki i odbijając o ponad 3,5%.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here