Naga MarketsKurs dolara mocny po Fed, kurs funta czeka na posiedzenie Banku Anglii
Przegląd wiadomości z rynku do porannej kawy

Kurs dolara nieznacznie osuwa się w czwartek po teście miesięcznego maksimum i po tym jak Rezerwa Federalna (Fed) przygotowała scenę dla podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku, pozostawiając jednocześnie wystarczająco dużo miejsca na spowolnienie swoich działań gdyby zaszła taka potrzeba. W tym samym czasie kurs funta szterlinga próbuje odbijać od lokalnych dołków przed posiedzeniem Banku Anglii (BoE), którego decyzję rynki poznają o 13:00.

Kurs dolara zyskał dzięki Fed. USD najwyżej od ponad miesiąca

W trakcie sesji azjatyckiej, której aktywność została osłabiona przez święto w Japonii, kurs euro odbił się nieco powracając nad poziom 1,17 dol.. Funt szterling wzrósł o 0,1% do 1,3643 dol., gdy inwestorzy ważyli ryzyko jastrzębiej niespodzianki ze strony banku centralnego, po tym jak pozytywnie zaskoczył Fed.Ruchy na innych walutach wypadały dosyć skromnie, przy czym greenback pozostał blisko wielotygodniowych maksimów w stosunku do dolara australijskiego i nowozelandzkiego oraz utrzymał zyski w stosunku do jena po posiedzeniu Fed.

Na poniższym wykresie indeksu dolara do ważonego koszyka walut widać, że DXY rósł o niemal 0,3% po posiedzeniu banku centralnego i testował najwyższe poziomy od połowy sierpnia, a w czwartek chwilowo pogłębiał lokalne szczyty.

Kurs dolara. Notowania DXY na wykresie dziennym
Kurs dolara. Notowania DXY na wykresie dziennym

Fed pozostawił w środę ustawienia polityki bez zmian i zgodnie z oczekiwaniami, nie ogłosił początku ograniczania skupu aktywów. Ale prezes Jerome Powell zaznaczył, że tapering nie jest odległy (nastąpi być może już w listopadzie) i dodał, że członkowie FOMC widzą możliwość jego zakończenia już połowie 2022 roku, otwierając drogę do podwyżek stóp procentowych po tym terminie.

Po konferencji prasowej zyskiwał nie tylko kurs dolara. Krzywa rentowności w USA spłaszczyła się, a rynki kontraktów terminowych na fundusze Fed zaczęły wyceniać 50% szans na podwyżkę stóp w październiku i w pełni wyceniać podwyżkę stóp o 25 punktów bazowych w grudniu po komentarzach Powella.

– Powell nie podał żadnych konkretów co do początku taperingu, powiedział, że istnieje szerokie porozumienie co do końca taperingu, który „zakończy się w okolicach połowy przyszłego roku'”. Jest to naszym zdaniem ważniejsze niż to, kiedy taper się rozpocznie, ponieważ uruchamia zegar, kiedy może nastąpić kolejna podwyżka stóp – powiedział John Briggs, strateg w NatWest Markets.

Powell zdradzał, że tapering nie będzie miał „bezpośredniego wpływu” na perspektywy stóp procentowych, mimo że mediana prognoz członków Fed mówi o rozpoczęciu podwyżek w 2022 roku.

invest

Kurs funta czeka na posiedzenie Banku Anglii. Decyzja o 13:00

W czwartek zbierze się Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii. Inwestorzy oczekują, że utrzyma on stopy na stałym poziomie, ale obawiają się, że więcej członków dołączy do Michaela Saundersa, zewnętrznego członka Komitetu, naciskającego na tapering z powodu presji inflacyjnej.

Kurs funta. Notowania GBP/USD na wykresie dziennym
Kurs funta. Notowania GBP/USD na wykresie dziennym

Walki China Evergrande o uniknięcie niewypłacalności również trzymały inwestorów w napięciu. Drugi co do wielkości deweloper w Chinach zawarł ugodę z posiadaczami obligacji w sprawie płatności krajowego kuponu, ale nadal musi uregulować 83,5 mln dolarów odsetek od obligacji zagranicznych, których termin zapadalności przypada na czwartek.

Wrażliwy na ryzyko Aussie był płaski na poziomie 0,7243 dol., a kiwi stabilny na poziomie 0,7006 dol.

Norges Bank również spotyka się w czwartek i powszechnie oczekuje się, że dokona pierwszej podwyżki stóp procentowych wśród banków centralnych G10. Korona norweska była nieco mocniejsza i wynosiła 8,6486 za dolara.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here