Naga Markets

Kurs dolara w górę najmocniej od marca 2020 r. USD/PLN testuje 3,78 złKurs dolara wzrósł do najwyższego poziomu od prawie dwóch miesięcy w stosunku do głównych konkurentów na rynku Forex po tym, jak Rezerwa Federalna (Fed) nieoczekiwanie zmieniła swoje prognozy dotyczące podwyżek stóp procentowych, aktualizując jednocześnie projekcje gospodarcze. Indeks USD notował w środę niemal jednoprocentowy ruch w górę, co było najsilniejszym umocnieniem od marca ub.r. W efekcie kurs złotego wyraźnie osłabiał się do USD, a para walutowa USD/PLN rośnie piątą sesję z rzędu i testuje miesięczne maksima przy poziomie 3,78 zł.

  • Indeks dolara zamykał dzień z największym jednodniowym wzrostem od ponad roku
  • S&P 500 tracił 0,5% w reakcji na umacniającego się dolara
  • W czwartek po danych o PKB najsilniejszy jest dolar nowozelandzki, a AUD zyskuje po danych z rynku pracy
  • W czwartek rynek czeka jeszcze na decyzję SNB w sprawie stóp procentowych, dane o inflacji ze strefy euro oraz coczwartkowy odczyt jobless claims w USA
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Dolar w górę za sprawą jastrzębiej zmianie w Fed

Indeks dolara, który śledzi kurs waluty w stosunku do sześciu rywali, wzrósł do 91,484 po raz pierwszy od 19 kwietnia, po prawie 1% skoku w nocy, największym zysku od marca ubiegłego roku. Jedynie nowozelandzkie kiwi okazało się silniejsze od USD wzrastając o 0,6% po tym, jak dane gospodarcze pokazały, że gospodarka Nowej Zelandii rosła znacznie szybciej niż oczekiwano w pierwszym kwartale. W środę kiwi spadło jednak o ponad 1%.

Rezerwa Federalna zaczęła w środę zamykać drzwi polityki monetarnej napędzanej pandemią, przewidując przyspieszony harmonogram podwyżek stóp procentowych, rozpoczynając rozmowy na temat zakończenia skupu obligacji w czasie kryzysu i stwierdzając, że 15-miesięczny stan zagrożenia zdrowia nie jest już głównym ograniczeniem dla amerykańskiego handlu.

Większość z 11 urzędników Fedu przewiduje co najmniej dwie podwyżki stóp procentowych o ćwierć punktu w 2023 r., nawet jeśli w swoim oświadczeniu zobowiązali się do utrzymania wspierającej polityki w kolejnych miesiącach w celu zachęcenia do ożywienia na rynku pracy.

Indeks dolara. Źródło: Tradingview.com

Jednocześnie przedstawiciele Fed zaktualizowali swoje prognozy gospodarcze po raz pierwszy od marca, kiedy to inflacja w ujęciu rocznym była najwyższa od dziesięcioleci. Podwyższyli swoje oczekiwania co do inflacji bazowej PCE do 3% w 2021 r. z 2,2%, nieznacznie korygując prognozy dla inflacji w 2022 i 2023 r. na poziomie 2,1%.

Decydenci nie zmienili też zbytnio swoich poglądów na temat stopy bezrobocia, przewidując jej spadek do 4,5%, czyli tak samo jak w marcu, następnie do 3,8% w 2022 i wreszcie do 3,5% w 2023. Niektórzy analitycy spekulowali, że problemy na rynku pracy, które spowodowały, że wzrost płac w ciągu ostatnich dwóch miesięcy rozminął się z szacunkami, skłonią urzędników do podniesienia prognoz stopy bezrobocia.

– Super jastrzębi zakres Fed powinien wzmocnić wsparcie i zaoferować dalsze krótkoterminowe odbicie USD. Podwójny wstrząs w postaci wyższych stóp i chwiejnych nastrojów związanych z ryzykiem doprowadziłby do zacieśnienia pozycjonowania i rozpoczęcia nowej narracji, co mogłoby skutkować 2% rajdem dolara do lata  – napisali analitycy TD Securities w nocie badawczej.

Kursy walut reagują na posiedzenie Rezerwy Federalnej

Benchmarkowa rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 1,5890%, po wzroście do 1,5940% z poziomu 1,4820% w środę. Dolar wzrósł w czwartek do prawie dwumiesięcznego maksimum na poziomie 1,1984 dol. za euro (EUR/USD), przedłużając swój wzrost o około 1% z poprzedniej sesji.

Bossa

Dolar australijski spadł do 0,75975 USD, najniższego poziomu od 13 kwietnia, po czym wzrósł o 0,3%, odrabiając część środowego spadku o 1%. Kurs funta szterlinga spadł do najniższego poziomu od 7 maja, 1,39745 dol., a dolar kanadyjski był najsłabszy od 5 maja, 1,2292 dol., przed niewielkimi zmianami w trakcie europejskiego poranka.

– USD jest w znacznie zdrowszym miejscu teraz, gdy Fed zbliża się do wyjścia. Zmiana polityki Fedu prawdopodobnie sprawi, że tło dla ryzykownych aktywów będzie trudne, a perspektywy na większe wsparcie stóp procentowych dla USD są większe, co stanowi dobrą wiadomość dla waluty – napisali analitycy Westpac przewidując, że indeks dolara przetestuje 92 pkt. w nadchodzących dniach.

Dolar wyraźnie zyskiwał również do polskiego złotego. Środowa sesja przyniosła umocnienie o ponad 1%, a czwartek to kontynuacja wzrostów i próba wybicia poziomu 3,78 zł, czyli najwyższego od miesiąca. USD/PLN zatrzymał się na wysokości 200 EMA, jednak wybicie długoterminowej średniej otworzy miejsce do dalszej aprecjacji.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs franka | kryptowaluty wykresy | kryptowaluty kurs | kurs dolara | asseco notowania | wti kurs | orlen kurs |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKurs dolara (USD/PLN) podbity przez Fed, kurs euro (EUR/PLN) pozostaje blisko 4,52
Następny artykułKurs funta (GBP/USD) tąpnął pod 1,40. Dolar wspierany rentownościami obligacji skarbowych
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here