Naga MarketsDolar nie był tak tani od 6 tygodni. Kurs USD/PLN poniżej 3,70 złWe wtorek kurs dolara spada na sześciotygodniowe minima, a waluty powiązane z surowcami oscylują wokół wieloletnich maksimów. Uwaga inwestorów skupia się na tym jak szef Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome Powell zareaguje na odradzające się oczekiwania inflacyjne. Jego popołudniowe zeznanie przed komisją senacką będzie niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem bieżącego tygodnia.

  • Jerome Powell o 16:00 czasu polskiego rozpocznie odbywające się co pół roku sprwozdanie z działalności Fed przed Senatem. Historycznie wydarzenie potrafi mieć silny wpływ na rynki
  • Kurs dolara po teście ponad miesięcznych dołków próbuje odbijać, aprecjacja jest jednak bardzo skromna
  • W efekcie para walutowa EUR/USD rośnie czwarty dzień z rzędu i testuje miesięczne szczyty

Kurs dolara pozostaje słaby. Indeks USD testuje sześciotygodniowe dołki

Rosnące ceny surowców, w tym ropy naftowej oraz miedzi, wywindowały waluty takie jak dolar kanadyjski, australijski i nowozelandzki do najwyższych poziomów od około trzech lat. Jednak zyski przyszły wraz ze wzrostem oczekiwań inflacyjnych na całym świecie i dużą wyprzedażą obligacji o dłuższych terminach wykupu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Traderzy oczekują, że Powell, który będzie zeznawał przed Kongresem o godzinie 16:00 czasu polskiego zapewni, że Fed ma zamiar tolerować wyższą inflację bez pośpiechu w procesie podnoszenia stóp. To może uspokoić rynki obligacji i ostatecznie zaważyć na dolarze.

– Myślę, że będzie on mówił o minusach dając rynkom zimny prysznic. Jest mnóstwo ryzyk (…), a gospodarka USA stoi przed bardzo długą drogą do pełnego zatrudnienia. W efekcie Powell może zasugerować rynkom, że zbytnio się zapędziły – powiedział Joe Capurso, analityk walutowy Commonwealth Bank of Australia.

Handel w Azji był stłumiony przez święto państwowe w Tokio, ale odnowiona wiara w to, że niskie stopy procentowe w USA nie wzrosną w najbliższym czasie, może otworzyć drogę do dalszych zysków na walutach narażonych na handel kosztem dolara.

– Podczas sesji w Stanach Zjednoczonych amerykański dolar kontynuował osłabienie z wcześniejszych godzin. Notowania eudorolara pięły się w górę do rejonu 1,2160. Na uwagę zasługują dynamiczne zniżki kursu USD/JPY, które doprowadziły do zejścia w okolice 105,00 – pisze o poranku Dorota Sierakowska z DM BOŚ.

Dane dotyczące pozycjonowania pokazują, że inwestorzy w przeważającej większości obstawiają, że dolar amerykański, który spada od marca ubiegłego roku, będzie nadal taniał w miarę jak świat będzie wychodził z pandemii COVID-19.

– Dolar zachowuje niedźwiedzi ton i oczekujemy, że indeks dolara będzie nadal testował wsparcie 90.00. Presja sprzedaży pozostaje na razie silna. Podchodzimy nieco bardziej ostrożnie, ale jeśli negatywne dla dolara poglądy nadal mają być wyrażane, wolimy to robić poprzez waluty towarowe – powiedział strateg OCBC Bank, Terence Wu.

Kurs euro rośnie czwarty dzień z rzędu. EUR/USD testuje poziomy sprzed miesiąca

Indeks dolara amerykańskiego spadł do 89,941 we wtorek, najniżej od połowy stycznia. Dolar australijski na krótko uderzył w maksima z początku 2018 r., kosztując 0,7934 dol, podczas gdy kiwi utrzymywał się stabilnie w okolicach 0,7320 dol. Dolar kanadyjski znajduje się tuż poniżej poniedziałkowego, prawie trzyletniego maksimum.

Euro odnotowało niewielki wzrost do 1,2167 dol. i jest gotowe do ponownego przetestowania oporu w okolicach 1,2220 dol.

Funt szterling, który wzrósł w tym roku o prawie 3% w związku z szybkim wprowadzeniem szczepionek w UK, co wzbudziło wiarę w perspektywę odbicia gospodarczego Wielkiej Brytanii, utrzymał się powyżej poziomu 1,40 dol.

Japoński jen, który jest najgorzej radzącą sobie główną walutą w 2021 r., ponieważ rosnące rentowności amerykańskich obligacji skarbowych mogą przyciągnąć inwestycje z Japonii, ustabilizował się na poziomie 105,02 za dolara.

Na rynku cyfrowych aktywów bitcoin spadł aż o 6%, ale znalazł wsparcie powyżej 50 tys. dol. po dynamicznych ruchach nocnych, gdzie zmienność sięgała nawet 10 tys. dol.

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek: dane z UK, Eurozony i wystąpienie Powella

Wtorkowy kalendarz makro pozostaje relatywnie pusty. Na rynku zabrakło porannej płynności zapewnianej przez Japonię w związku z obchodzonymi tam urodzinami cesarza. Już o godzinie 08:00 inwestorzy poznają dane z brytyjskiego rynku pracy, o 11:00 styczniowe wartości inflacji CPI w strefie euro, a o 16:00 wskaźnik zaufania konsumentów w USA. O tej godzinie rozpocznie się też przesłuchanie Jerome Powella przed komisją senacką.

Źródło: pl.investing.com
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kryptowaluty wykresy | sp500 kurs | kurs ropy wti | dolar kurs online | bitcoin kurs 2019 |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here