Naga MarketsKurs dolara najmocniejszy w G8, ropa naftowa z kolejnymi rekordamiW poniedziałek kurs dolara zaliczył chwiejny początek tygodnia, a kiwi i funt szterling poszybowały w górę po gorących odczytach inflacji w Nowej Zelandii i jastrzębich uwagach szefa brytyjskiego banku centralnego, które sprawiły, że podwyżki stóp znalazły się na celowniku inwestorów. Początek w sesji w Europie przynosi jednak odbicie USD względem konkurencyjnych walut, a indeks DXY zyskuje 0,2%.

  • Po godzinie 08:00 kurs dolara jest najmocniejszym w gronie walut G8, zyskując najmocniej do dolara kanadyjskiego (0,34%) oraz do bezpiecznego franka (0,32%)
  • Na rynku surowców nadal trwa rajd ropy naftowej, która pogłębia swoje 7-letnie maksima. Mieszanka WTI testuje w poniedziałek poziom powyżej 83,7 dol. za baryłkę
  • Polska złotówka wydaje się stabilna, i trzyma się lokalnego wsparcia kosztując ponad 3,94 zł
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Kurs dolara nowozelandzkiego i funta w górę, następnie w dół

Indeks dolara spadł w nocy o około 0,6% z ubiegłotygodniowych maksimów i najwyższych poziomów od początku 2021 roku, ponieważ inwestorzy doszli do wniosku, że podczas gdy presja cenowa może pociągnąć za sobą podwyżki stóp przez Rezerwę Federalną (Fed), inne banki centralne mogą być zmuszone do bardziej agresywnego podejścia do cyklu zacieśniania.W poniedziałek w Nowej Zelandii odnotowano największy kwartalny skok cen konsumpcyjnych od dekady. Zgodnie z danymi miara inflacji bazowej skoczyła do poziomu 2,7% w ujęciu rocznym.

Dane te podniosły kiwi o około 0,3% do jednomiesięcznego maksimum na poziomie 0,7105. Wzrosty zostały jednak wycofane, a obecnie na wykresie widać świecę z bardzo długim górnym knotem. Kurs dolara nowozelandzkiego traci 0,13% i porusza się na poziomie 0,7063

Kurs dolara najmocniejszy w G8, ropa naftowa z kolejnymi rekordami
Notowania NZD/USD

Z kolei w Wielkiej Brytanii, prezes Banku Anglii Andrew Bailey powiedział w niedzielę, że rosnące ceny energii przedłużą impuls inflacyjny, a decydenci “będą musieli działać”, jeśli dostrzegą ryzyko. Funt szterling wzrósł o 0,1% do 1,3762, obecnie również musi uznać jednak wyższość dolara amerykańskiego, do którego traci 0,14% i testuje 1,3726 dol.

– Dolar jest w poniedziałek najsilniejsza walutą w przestrzeni G10. Wspierają go rosnące rentowności amerykańskiego długu, które w przypadku 10-letnich papierów skarbowych oscylują wokół 1,60 proc. – komentuje Maciej Madej z TMS Brokers.

Wyceny swapów sugerują, że szybsze i bardziej długotrwałe działania są obecnie bardziej – z prawie 30% szansą na podwyżkę stóp Banku Anglii w tym roku i prawie 80 punktami bazowymi podwyżek do 2022 roku.

Wzrosty na rynku surowców, ropa naftowa nadal wysoko

Dolar australijski również znajdował się blisko najwyższego poziomu od sześciu tygodni i oscylował wokół 0,7413 dol.. Kontrakty terminowe na ropę naftową osiągnęły nowe trzyletnie maksima i podsyciły oczekiwania, że globalne łańcuchy dostaw będą jeszcze bardziej podnosić ceny.

– Obawy o utrzymującą się wysoką inflację podbijają coraz wyższe ceny surowców. W poniedziałek baryłka WTI kwotowana jest 1,5 proc. powyżej poziomów odniesienia przy 82,9 USD. Cena surowca spod znaku Brent oscyluje wokół 85,8 USD – dodaje Madej.

W tym samym czasie złoto ma za sobą mocny piątkowy spadek o 1,6% i kontynuuje deprecjację również w poniedziałek oscylując w okolicach 1763 dol., za uncję.

– Reszta świata prawdopodobnie wyprzedza Stany Zjednoczone pod względem inflacji, a to wywiera większą presję na tamtejsze banki centralne niż na amerykański – powiedział Imre Speizer, analityk walutowy Westpac.

W Nowej Zelandii, jak powiedział, zaskakujący skok cen tylko wzmocni potrzebę utrzymania przez Bank Rezerw Nowej Zelandii kursu na ścieżce podwyżek, dodał.

Kontrakty terminowe na fundusze Fed w pełni wyceniają podwyżki stóp procentowych w USA, które rozpoczną się we wrześniu przyszłego roku w miarę wzrostu presji inflacyjnej, jednak oczekuje się, że cykl ten będzie stosunkowo płytki, a ceny sugerują, że stopy procentowe mogą pozostać na poziomie 1,5% do 2026 roku.

Nawet w Australii, gdzie bank centralny nalega na utrzymanie stóp na niezmienionym poziomie do 2024 r., swapy wyceniają podwyżki stóp od połowy 2022 r. i 100 punktów bazowych podwyżek jeszcze przed rozpoczęciem 2024 r.

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here