Naga MarketsDzisiejsza sesja jest wyjątkowo bogata w publikacje makroekonomiczne. Od rana poznamy serię danych dotyczących PMI w przemyśle i usługach z krajów strefy euro. Ponadto Polska poda informacje dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej w styczniu. O 13:30 EBC opublikuje minutki z ostatniego posiedzenia w sprawie polityki monetarnej. W nocy pojawiły się niezłe dane z Australii, które wywołały mocne wahanie na AUD. Swoje przemówienie miała również Mary Daly z FED.

Mocny wzrost zatrudnienia w Australii

O 1:30 polskiego czasu w Australii opublikowano dane z rynku pracy. Wzrost zatrudnienia w styczniu wyniósł 39,1 tys. osób, znacznie powyżej oczekiwanych 15,0 tys. i poprzedniego odczytu w wysokości 21,6 tys. Stopa bezrobocia zgodnie z oczekiwaniem pozostała na poziomie 5,0%. Stopa partycypacji minimalnie podniosła się, z 65,6% do 65,7%.

Te artykuły również Cię zainteresują
W ciągu zeszłego roku liczba zatrudnionych wzrosła o 295,5 tys. osób (2,4%). Wartość ta jest powyżej średniej z ostatnich 20 lat, która wynosi 2%. Mimo pozytywnych danych Westpac wydał nową prognozę dotyczącą ruchów RBA. Bank oczekuje, że następnym ruchem w polityce monetarnej będzie obniżka stóp, która ma nastąpić dwukrotnie w tym roku – w sierpniu i w listopadzie.

Dolar australijski najpierw zareagował pozytywnie na publikację niezłych danych. Skoczył w górę o 40 pipsów i na kilka minut znalazł się powyżej poziomu 0,7200. Potem zaczął spadać, a deprecjacja przyspieszyła po publikacji prognoz przez Westpac. W rezultacie AUDUSD stracił 60 pipsów, a w kolejnych godzinach nieco się odbił, by ostatecznie powrócić do punktu wyjścia.

wykres AUDUSD M15 21.02.2019
Mimo dużych ruchów AUDUSD zakończył noc prawie bez zmian

Daly (FED) widzi trudności na horyzoncie

Szef FED z San Francisco powiedziała podczas wystąpienia na Stanford University, że widzi więcej źródeł ryzyka dla gospodarki USA. Niższy globalny wzrost, niepewność i ciaśniejsze warunki finansowe mogą ciążyć rozwojowi kraju. Na razie na horyzoncie nie ma jednak objawów nadejścia recesji.

Daly jest zdania, że stopy procentowe są bardzo blisko neutralnego poziomu. Na razie należy zachować ostrożność w podwyżkach stóp, przynajmniej do czasu widocznego przyspieszenia inflacji. To kolejna wypowiedź członków FED potwierdzająca wyhamowanie z zacieśnianiem polityki monetarnej. Warto również przeczytać podsumowanie wczorajszych minutek FOMC.

inflacja USA
Inflacja w USA w ostatnich miesiącach spadła

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 21 lutego

kalendarz makroekonomiczny 21.02.2019Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here