Naga MarketsDzisiejsza sesja jest bogata w publikacje makroekonomiczne. Od rana poznawać będziemy dane z krajów strefy euro. Najważniejszy będzie biuletyn ekonomiczny EBC publikowany o 10:00. Po południu czeka nas seria przemówień przedstawicieli banków centralnych z Draghim, Carneyem i Powellem na czele. Dziś w nocy miała miejsce decyzja RBNZ w sprawie stóp procentowych, obyło się bez niespodzianek.

Stopy w Nowej Zelandii bez zmian

Tak jak się spodziewano, Bank Rezerwy Nowej Zelandii pozostawił główną stopę OCR na poziomie 1,75%, nie zmienił również podejścia do swojej polityki monetarnej. Poznaliśmy jednak nieco szczegółów dotyczących przyszłych ruchów banku centralnego.

RBNZ oczekuje, że stopa procentowa nie zostanie zmieniona do 2020 roku włącznie. Zarówno podwyżka, jak i obniżka są obecnie tak samo prawdopodobne. Zatrudnienie jest w okolicach optymalnego poziomu. Inflacja konsumencka pozostaje poniżej 2%, należy ją nadal wspierać poprzez luźną politykę monetarną.

Prognozy dotyczące ścieżki stóp procentowych zakładają, że tempo wzrostu gospodarki zwiększy się w przyszłym roku, co wspomoże również inflację. Poprawił się popyt na eksport krajowych dóbr za sprawą silnego globalnego wzrostu gospodarczego oraz słabego kursu dolara nowozelandzkiego. Największym ryzykiem dla globalnej ekonomii jest obecnie napięcie handlowe.

W skali kraju wzrost PKB ma zostać wsparty przez wydatki i inwestycje zarówno rządu, jak i gospodarstw domowych. Pojawiają się już pierwsze oznaki wzrostu inflacji. W najbliższym czasie może dojść do tymczasowego wzrostu cen spowodowanego droższą ropą naftową.

Rynki zinterpretowały decyzję RBNZ jako neutralną. Reakcja NZUSD jest jedynie znikoma. Zaraz po ogłoszeniu decyzji doszło do wzrostu, ale niedługo później cena wróciła do punktu wyjścia i obecnie po nocnych ruchach nie ma właściwie śladu.

NZDUSD bez większej reakcji na decyzję RBNZ

Banki centralne w natarciu

Dawno nie było zaplanowanych tylu przemówień członków banków centralnych co dziś. Zaczynamy o 15:30 od przemówienia prezesa EBC – Mario Draghiego – na konferencji dotyczącej stabilności finansowej we Frankfurcie. Pół godziny później wystąpi tam również prezes Banku Anglii – Mark Carney.

Główny ekonomista EBC Peter Praet pojawi się o 18:00 podczas konferencji w Londynie. Pół godziny później gościem konferencji dotyczącej bankowości w Charlotte w USA będzie Robert Kaplan – prezes FED w Dallas. O 22:30 wystąpi jego szef – Jerome Powell. Opowie pokrótce o stanie amerykańskiej gospodarki podczas spotkania organizowanego przez jednego z senatorów na Rhode Island.

Wystąpienia tego dnia zakończy Stephen Poloz – prezes Banku Kanady. Pojawi się w Nowym Brunszwiku, gdzie przemówi przed przedstawicielami kanadyjskiej Izby Handlowej oraz Konsulu Gospodarczego.

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 27 września

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here