Naga MarketsParę minut temu Bank Australii ogłosił decyzję w sprawie stóp procentowych, opublikowano również oświadczenie dotyczące polityki monetarnej. To nie koniec emocji związanych z dolarem australijskim, o 11:30 będzie miało miejsce wystąpienie prezesa Banku Rezerw Australii – Philipa Lowe’a. W międzyczasie oczy inwestorów znów są zwrócone na Turcję, a także na Argentynę.

Stopy procentowe Australii bez zmian

Tak jak oczekiwano, RBA pozostawiło stopy procentowe na poziomie 1,5%. Bank centralny oświadczył, że niski poziom stóp wpływa korzystnie na gospodarkę. Wzrost płac pozostaje niski, a konsumpcja gospodarstw domowych nadal jest źródłem niepewności. Poprawiła się stopa bezrobocia. Wzrost inflacji powinien być stopniowy.

Te artykuły również Cię zainteresują
W ciągu tego i kolejnego roku wzrost PKB powinien być powyżej 3%. Dobrze wygląda środowisko przedsiębiorstw. Niektórzy pożyczkodawcy podnieśli stopy, jednak przeciętnie kredyty i tak są tańsze niż rok temu. Dolar australijski pozostaje w zasięgu z ostatnich kilku lat, choć ostatnio miał miejsce spadek w stosunku do USD i innych istotnych walut. Gospodarka w pierwszej połowie roku znajdowała się powyżej długoterminowego trendu.

Zgodnie z oczekiwaniami, nie dowiedzieliśmy się wiele nowego poza zapewnieniami co do skuteczności obecnej polityki monetarnej oraz dobrej kondycji australijskiej gospodarki. Dolar australijski zareagował na decyzję Banku oraz oświadczenie 20-pipsowym wzrostem. Teraz poczekamy kilka godzin na wystąpienie Lowe’a.

Wzrost AUDUSD po decyzji RBA

Turcja i Argentyna wyznaczą drogę gospodarek rozwijających się

Sytuacja rynków wschodzących może się rozjaśnić w tym tygodniu. Turcja i Argentyna podejmują działania na rzecz umocnienia swoich walut po porażce, jaką odniosły w sierpniu. Turecki bank centralny zobowiązał się w poniedziałek do zmiany kursu polityki pieniężnej w przyszłym tygodniu, po tym jak inflacja przyspieszyła w zeszłym miesiącu, osiągając najszybsze tempo od 2003 roku.

Prezydent Argentyny Mauricio Macri powiedział, że jego administracja podniesie podatki i ograniczy wydatki, przedstawiając cel, jakim jest zrównoważony budżet w ciągu następnego roku. “Turcja i Argentyna to dwa słonie na światowych rynkach, których nie możemy ignorować”, powiedziała Oksana Reinhardt, dyrektor wykonawczy SMBC Nikko Capital Markets w Londynie. “Argentyna może być nawet większą siłą napędową niż Turcja, która się ogólnie ustabilizowała.”

Sytuacja liry tureckiej nie wygląda zbyt dobrze. Po początkowym szoku z połowy sierpnia, a następnie spadku USDTRY w okolice 6,00, cena pary znowu powróciła do wzrostów. Obecnie lira ustabilizowała się w okolicach 6,60. Od decyzji banku centralnego zależy przyszły los waluty, a także całej tureckiej gospodarki.

USDTRY powoli wspina się w górę

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 4 września

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here