Naga Marketslogo rba na ścianie budynkuWydarzeniem sesji azjatyckiej była decyzja Banku Rezerwy Australii w sprawie polityki monetarnej. Obyło się bez większych zaskoczeń. Rano poznamy serię danych dotyczących PMI dla usług z krajów europejskich oraz odczyt dla całej strefy euro. Chińczycy nadal są chętni do negocjacji w sprawie handlu, potwierdził to wiceprezydent kraju. Po południu poznamy liczbę miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych dzięki turystyce.

Stopy procentowe Australii bez zmian

Tak jak oczekiwano, Bank Rezerwy Australii pozostawił stopy procentowe na niezmiennym poziomie. Ich niski poziom nadal wspiera gospodarkę. Widać poprawę bezrobocia, wzrost inflacji powinien być stopniowy. Rynek nieruchomości spowolnił w Sydney i Melbourne.

Dolar australijski powinien pozostać w zasięgu z ostatnich kilku lat. Prognozy wzrostu gospodarczego zostały lekko podniesione, bank centralny spodziewa się PKB na poziomie 3,5% w tym i następnym roku, spowolnienie dynamiki ma nastąpić dopiero w 2020 roku. Inflacja w 2019 roku powinna osiągnąć 2,25% oraz nieco więcej w 2020 roku.

Warunki panujące w biznesie pozostają korzystne. Inwestycje w infrastrukturę publiczną wspomagają gospodarkę. Czynnikiem ryzyka wciąż jest wielkość wydatków konsumpcyjnych w gospodarstwach domowych. Prognoza dla rynku pracy jest pozytywna, wzrost wynagrodzeń jest powolny, ale powinien się przyspieszyć. Do 2020 roku stopa bezrobocia ma spaść do 4,75%.

Jak widać na wykresie, reakcja AUDUSD jest znikoma. Nic dziwnego, w końcu nie dowiedzieliśmy się niczego nowego. Retoryka RBA pozostaje bez zmian. Dopóki inflacja się nie zwiększy, nie powinniśmy oczekiwać żadnych niespodzianek ze strony banku centralnego.

wykres audusud m15 6.11.2018
Reakcja Aussie była właściwie zerowa

Wiceprezydent Chin zapowiada gotowość do rozmów

Prawa ręka chińskiego prezydenta jest gotowa do rozmów na temat handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Wang Qishan ostrzegł jednak, że kraj nie podda się „popychaniu i opresji” zagranicznych sił. Znany z reform ekonomicznych wiceprezydent ostrzegł przed zagrożeniami płynącymi z izolacyjnej polityki USA.

Słowa Wanga wspierają wypowiedź chińskiego prezydenta sprzed kilku dni. Xi obiecał na expo w Szanghaju, że otworzy mocniej krajowy rynek na kapitał zagraniczny, aby inwestycje w Kraju Środka były łatwiejsze. Wspomniał również, że polityka stosowana przez Stany Zjednoczone może doprowadzić do spowolnienia gospodarczego na skalę globalną.

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 6 listopada

kalendarz makroekonomiczny 6.11.2018

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here