Naga MarketsW końcu szykuje się ciekawa sesja europejska. Od rana pojawią się ważne publikacje makroekonomiczne ze strefy euro, nacisk będzie postawiony na dane inflacyjne. Nie powinny one jednak mocno poruszyć rynkiem, ponieważ znacznie ważniejsze będą decyzje banków centralnych: najpierw o 13:00 Banku Anglii, a niedługo później – o 13:45 – Europejskiego Banku Centralnego. Warto obserwować dziś zachowanie funta oraz euro.

Polityka EBC znów bez zmian?

Lipcowe spotkanie Europejskiego Banku Centralnego jest uważane za najmniej istotne od dawna. Analitycy zastanawiają się, czy dziś w końcu poznamy jakieś szczegóły dotyczące planu zakończenia QE. Ciekawe będą również prognozy poszczególnych wskaźników gospodarczych. Nomura spodziewa się delikatnego obniżenia oczekiwanego wzrostu PKB na 2018 i 2019 rok. Ogólnie jednak język publikowanego oświadczenia powinien być pozytywny.

EBC raczej pozostanie pewne co do działania stosowanej polityki oraz wzrostu inflacji. Morgan Stanley uważa, że Bank powoli będzie przygotowywał rynki na zmianę obecnej polityki i rozpoczęcie jej zacieśniania. Najbliższa podwyżka stóp powinna mieć miejsce w drugiej połowie przyszłego roku, co do tego są zgodne wszystkie duże instytucje.

O 14:30 będzie miała miejsce sesja pytań i odpowiedzi z prezesem EBC – Mario Draghim. Wtedy może rozjaśni się więcej kwestii dotyczących polityki monetarnej Banku. EURUSD przez całą noc poruszał się raczej płasko, ale powinniśmy się spodziewać większych ruchów w okolicach ogłaszania decyzji.

EURUSD M30

Nie samym Brexitem UK żyje

Choć najgorętszym tematem w Wielkiej Brytanii są negocjacje w sprawie Brexitu, to dziś warto skupić się na posunięciach Banku Anglii. Choć rynki nie spodziewają się zmian w stopach procentowych, to i tak może dojść do większej zmienności na funcie. GBPUSD od ponad tygodnia stabilnie rośnie, para zdołała powrócić nad okrągły poziom 1,30.

Funt wykazał ostatnio nieco siły

RBC jest zdania, że w związku z okresem, który prezes BoE Mark Carney określił jako “czas krytyczny” dla negocjacji Brexitowych, jest mało prawdopodobne, aby spotkanie Banku przyniosło jakiekolwiek zmiany w zakresie polityki monetarnej lub wytycznych. RBC oczekuje, że główne przesłanie dotyczące “stopniowego i ograniczonego” wzrostu stóp procentowych w nadchodzących latach pozostanie aktualne, ale jak zauważono na ostatnim spotkaniu, wynik negocjacji z UE stanowi obecnie kluczowy wpływ na zdolność instytucji do zastosowania się do tych wytycznych.

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 13 września

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here