Naga MarketsMario Draghi, prezes EBCDzisiejszy dzień upłynie pod znakiem banków centralnych. Na pierwszy ogień pójdzie Szwajcarski Bank Narodowy, który o 9:30 wyda decyzję w sprawie stóp procentowych oraz raport oceniający politykę monetarną. O 13:45 poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego, rynki spodziewają się zakończenia QE. Ponadto obie instytucje zwołają konferencje prasowe. Ponadto dziś odbędzie się spotkanie liderów UE, które również może przynieść nieco ciekawych informacji.

Draghi na mównicy

Choć dramat dotyczący Brexitu przyciągnął uwagę wszystkich w tym tygodniu, to nie należy zapominać o bankach centralnych. Najważniejszym wydarzeniem dnia będzie decyzja EBC w sprawie polityki monetarnej. Stopy procentowe najprawdopodobniej zostaną na niezmiennym, zerowym poziomie. Co jednak ważniejsze, dziś prawdopodobnie ogłoszone zostanie zakończenie programu skupu aktywów trwającego od 2015 roku.

W ciągu ostatnich trzech i pół roku EBC kupiło aktywa o łącznej wartość 2,6 bln EUR. Koniec programu oznacza pierwszy krok do normalizacji polityki monetarnej. Problem tkwi w tym, że gospodarka strefy euro wcale nie radzi sobie świetnie. Wzrost w trzecim kwartale wyniósł jedynie 1,6% i prawdopodobnie zacznie spowalniać.

Wskaźnik sentymentu ZEW w Niemczech spadł w grudniu z 58,2 do 54,3 pkt. Problemy trapiące światową gospodarkę również znajdują swoje odzwierciedlenie w UE. Dziś powinniśmy się dowiedzieć, czy EBC uzna obecną słabość gospodarki jako czynnik tymczasowy czy szersze spowolnienie. Jeśli to drugie, to możemy się spodziewać opóźnienia pierwszej podwyżki stóp procentowych. Być może poznamy więcej szczegółów podczas konferencji prasowej z Mario Draghim, która odbędzie się o 14:30.

wzrost pkb strefa euro
Wzrost PKB w strefie euro spowalnia już od roku

Szwajcarzy bez drastycznych zmian

Decyzja SNB nie powinna być zaskakująca. Rynki oczekują pozostawienia stopy procentowej na poziomie -0,75%. Zdaniem Barclays, bank centralny powinien zachować gotowość do interwencji na rynku walutowym w celu zapobiegnięcia niechcianemu umocnieniu franka, który nadal jest przewartościowany.

Sentyment na EURCHF jest nadal spadkowy. W szerokim ujęciu spadki trwają od maja tego roku, a ostatnia fala od października. Cena zdążyła spaść o 700 pipsów od szczytu w okolicach 1,20.

wykres EURCHF D1 13.12.2018
Frank jest zdaniem SNB wciąż przewartościowany

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 13 grudnia

kalendarz makroekonomiczny 13.12.2018

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here