Naga MarketsDziś nad ranem miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń tygodnia, czyli decyzja Banku Japonii w sprawie polityki monetarnej. Oczekiwania rynkowe mówiły o utrzymaniu stóp procentowych, lecz pojawiły się spekulacje dotyczące zmian w programie luzowania ilościowego oraz celu dla obligacji rządowych. O 5:00 rano poznaliśmy decyzję Banku Japonii oraz prognozy gospodarcze. O 8:30 odbędzie się konferencja prasowa z prezesem BOJ – Haruhiko Kurodą.

Luźna polityka monetarna jeszcze przez długi czas

Bank Japonii utrzymał krótkoterminową stopę procentową na poziomie -0,1%. Wkrótce dostarczy dodatkowych informacji na temat polityki monetarnej. Wiadomo, że bardzo niskie stopy pozostaną dłużej niż początkowo planowano. Ich poziom może przesunąć się zarówno w górę, jak i w dół, wszystko zależy od wyników gospodarczych oraz rozwoju inflacji. Przy planowaniu zmiany stóp będą brane pod uwagę wchodzące w przyszłym roku wyższe podatki.

Te artykuły również Cię zainteresują
Skup obligacji ma być bardziej elastyczny, obecnie ma wzrosnąć do 80 bln jenów rocznie. Długoterminowy cel dla rentowności obligacji nadal pozostaje w okolicach 0%. Skup ETF oraz REIT będzie zależeć od warunków rynkowych. Bank zdecydował się podjąć kroki mające na celu zmniejszenie rezerw, na które działają ujemne stopy procentowe.

Podjęte przez Bank Japonii kroki mają na celu przyspieszenie osiągnięcia celu inflacyjnego, aby został osiągnięty tak szybko, jak to tylko możliwe przy jednoczesnym zabezpieczeniu stabilności finansowej i gospodarczej. Instytucja będzie przyglądać się ryzykom związanym ze swoją polityką monetarną, w razie czego będą dokonywane konieczne zmiany.

Harada i Kataoka sprzeciwili się kontroli krzywej rentowności obligacji. Głosowanie nad skupem aktywów było anonimowe. Jen w pierwszej reakcji na decyzję Banku Japonii osłabił się, jednak obecnie cena wróciła do dawnych poziomów.

USDJPY szybko się ustabilizował

Wyniki konferencji prasowej

Kolejnym impulsem dla japońskiego jena była konferencja prasowa z udziałem Haruhiko Kurody. W jej trakcie USD/JPY przesuwał się w zakresie 40 punktów, testując wcześniej rozrysowane maksima sesyjne. Najważniejsze wątki poruszone podczas konferencji:

  • Większe zaangażowanie w realizację celu cenowego wraz z dalszymi wskazówkami, aby umożliwić dwukrotny wzrost rentowności obligacji w zakresie od +0,1 % do -0,1 %.
  • Członek zarządu Kataoka sprzeciwił się raportowi prognozującemu, że ceny nie wzrosną do 2%.
  • Polityka dostosowana do potrzeb, aby utrzymać tempo realizacji celu 2%.
  • Oczekujemy, że czynniki, które opóźniły wzrost inflacji, w przyszłości ulegną rozproszeniu.
  • Utrzymuje się zdecydowany trend w kierunku inflacji na poziomie 2%.
  • Nie ma potrzeby dodatkowego luzowania.
  • Nie planuje się dalszego rozszerzania 10-letniej rentowności JGB.

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

Bogaty kalendarz makroekonomiczny

Przed południem poznamy dużą liczbę danych z Europy. Najważniejsze będą dane dotyczące niemieckiego bezrobocia oraz informacje na temat inflacji i wzrostu PKB w strefie euro. Rynki nie spodziewają się żadnych szokujących wyników, powinny być podobne co poprzednio. Po południu nastąpi też publikacja dotycząca wzrostu gospodarczego Kanady.

Wzrost PKB r/r w strefie euro

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 31 lipcaConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here