Naga MarketsKilka minut temu Bank Australii opublikował swoją decyzję w sprawie polityki monetarnej. Tak jak się spodziewano, stopy procentowe pozostały bez zmian. Dla rynków znacznie ważniejsze było publikowane razem z decyzją oświadczenie. Ponadto, dziś poznamy PMI w sektorze budowlanym Wielkiej Brytanii. USA ma krótszą sesję, w związku z obchodami Dnia Niepodległości. Nieobecność Amerykanów w najbliższych dniach może oznaczać zmniejszoną zmienność na rynkach.

Nihil novi

Bank Australii zostawił zgodnie z oczekiwaniami stopy na poziomie 1,5%. Zdaniem Banku niskie stopy pomagają gospodarce. Stabilna polityka monetarna jest zgodna z wzrostem gospodarczym oraz inflacją. Warunki biznesowe są pozytywne. Inflacja pozostanie niska prawdopodobnie jeszcze przez jakiś czas. W 2018 roku inflacja CPI może być nieco powyżej 2%.

Rynek nieruchomości spowolnił w Sydney i Melbourne. Konsumpcja przedsiębiorstw domowych wciąż jest źródłem niepewności. Ich przychody wzrastają powoli, a poziom zadłużenia jest wysoki. Podwyżka płac nadal jest powolna, prawdopodobnie będzie tak jeszcze przez jakiś czas. Dolar australijski pozostaje na poziomie utrzymywanym przez ostatnie kilka lat, mimo ostatnich spadków.

Oświadczenie jest bardzo podobne do tego czerwcowego, na pierwszy rzut oka nie widać dużych zmian w retoryce. Dolar australijski nie zareagował zbytnio na dzisiejszą decyzję. Możemy być pewni co do jednego – podwyżka stóp procentowych nie nastąpi w tym roku.

AUDUSD bez reakcji na decyzję RBA

Japońska prasa uważa, że BOJ zmieni prognozy

Podczas najbliższego spotkania Banku Japonii, które będzie miało miejsce pod koniec miesiąca, instytucja zaktualizuje swoje prognozy dotyczące aktywności gospodarczej i cen. Japońska gazeta Nikkei uważa, że bank centralny obniży prognozy w najbliższym raporcie. Zdaniem dziennikarzy, prognoza wzrostu gospodarczego na rok 2019 zostanie zmniejszona do okolic 1,5%.

Słaba inflacja w ostatnich miesiącach sprawi, że Bank Japonii odłoży w czasie również moment osiągnięcia optymalnej inflacji w wysokości 2%. Zdaniem Nikkei, polityka monetarna pozostanie w stanie luzowania jeszcze przez długi czas. Finalna inflacja według gazety w 2018 roku wyniesie jedynie 1% zamiast spodziewanych 1,5%.

Tak kształtują się bieżące prognozy Banku Japonii (kwiecień ’18)

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

Libia zawiesza eksport ropy

W nocy pojawiła się informacja, że Libia postanowiła zawiesić eksport ropy naftowej we wschodnich portach al-Hariga oraz Zweitina. Wstrzymano tam wszelkie operacje. W poniedziałek libijska National Oil Corporation oświadczyła, że kryzys militarny w kraju doprowadził do zmniejszenia produkcji o 850 tys. baryłek.

Dziś wieczorem (o 22:30) USA opublikuje informacje na temat zapasów ropy naftowej. Spadek w zeszłym tygodniu wyniósł ponad 9 mln baryłek, w tym tygodniu rynki spodziewają się zmniejszenia zapasów o 2,5 mln baryłek. Cena ropy znajduje się coraz wyżej na w reakcji na wieści z Libii.

Ostatnie godziny przyniosły wzrost wartości ropy naftowej

Kalendarz makroekonomiczny na wtorek, 3 lipcaConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here