Naga Marketsjapońskie coś na wodzieDzisiejsza noc upłynęła spokojnie. Poznaliśmy serię danych z Japonii, które w większości okazały się lepsze od oczekiwań. Dziś ma miejsce spotkanie OPEC z krajami nienależącymi do kartelu, Rosja już zapowiedziała cięcie produkcji o 140 tys. baryłek dziennie. Rozmowy handlowe na linii USA-Chiny zostały przedłużone rzekomo do czerwca. We wtorek odbywa się kolejne głosowanie dotyczące Brexitu, Theresa May szuka poparcia gdzie tylko się da. Część posłów jest zdania, że już lepiej wybrać jej wersję porozumienia niż inne opcje.

Bilans handlowy Japonii pozytywnie zaskakuje

Przed 1 polskiego czasu Japonia opublikowała dane dotyczące bilansu handlowego za luty. Wynik okazał się lepszy od oczekiwań rynkowych, nadwyżka wyniosła 339 mld JPY w porównaniu do prognoz na poziomie 305,1 mld JPY (poprzednio -1415,6 mld JPY). Niestety, zarówno wartość importu, jak i eksportu spadła mocniej od oczekiwań.

bilans handlowy japonii
Powrót nadwyżki handlowej w Japonii

Eksport skurczył się o 1,2% w ujęciu rocznym (oczekiwano -0,6%, poprzednio -8,4%), a import o 6,7% (oczekiwano -6,4%, poprzednio -0,8%). Dobrze wygląda wymiana handlowa z Chinami, tutaj eksport wzrósł o 5,5%.

Japonia opublikowała również ostateczne dane dotyczące produkcji przemysłowej w styczniu. W ujęciu miesięcznym spadła ona o 3,4% (wstępnie -3,7%). Mimo delikatnej poprawy sytuacji nadal mamy do czynienia z najsilniejszym miesięcznym spadkiem od stycznia zeszłego roku.

Weekend z Brexitem

Kolejna porcja doniesień pojawiła się w sprawie Brexitu. Irlandzka partia DUP zapowiedziała, że może poprzeć porozumienie opracowane przez Theresę May pod warunkiem, że będzie mogła wystawić swojego członka podczas negocjacji handlowych z Unią Europejską.

Z kolei konserwatywni posłowie powiedzieli, że zagłosują we wtorek za Brexitem z porozumieniem pod jednym warunkiem – Theresa May musi odejść. Dali jej czas na ogłoszenie rezygnacji do początku kwietnia.

Kanclerz Skarbu powiedział w wywiadzie dla BBC, że udało się pozyskać wielu posłów przed wtorkowym głosowaniem. Jego zdaniem to zasługa szeregu posiedzeń parlamentarnych z zeszłego tygodnia. Część parlamentarzystów jest zdania, że choć nie są zwolennikami porozumienia wypracowanego przez premier, to jednak inne alternatywy są znacznie gorsze.

wykres GBPUSD M15 18.03.2019
Kurs funta nowy tydzień rozpoczął płasko

Kalendarz makroekonomiczny na poniedziałek, 18 marca

kalendarz makroekonomiczny 18.03.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here