Naga Marketschińska świątyniaSesja azjatycka upłynęła pod znakiem danych z Chin. Choć pojawiły się również informacje dotyczące japońskiej inflacji, to brak niespodzianek sprawił, że oczy inwestorów zwróciły się na Kraj Środka, gdzie działo się znacznie więcej. W trakcie europejskiej sesji poznamy odczyt sprzedaży detalicznej w Polsce, a po południu czekamy na porcję danych inflacyjnych z Kanady oraz z amerykańskiego rynku pracy. Końcówka tygodnia zapowiada się całkiem ciekawie. 

Chińczycy próbują uspokajać inwestorów 

Dane z Chin zostały opublikowane o 4 nad ranem czasu polskiego, ale już wcześniej wiele się działo. Chiński regulator bankowy i ubezpieczeniowy powiedział, że ryzyko systemowe znajduje się pod kontrolą.  

Szef instytucji poprosił firmy finansowe o odpowiednie zarządzanie ryzykiem na rynkach akcji oraz zachęcił sektor ubezpieczeniowy do inwestycji w spółki giełdowe. Regulator zezwoli również ubezpieczycielom na utworzenie produktów pomagających rozwiązać kwestie płynności związane z ekspozycją na giełdę. Wygląda na to, że jest to próba do podratowania spadającego rynku akcji poprzez zastrzyk funduszy ze strony sektora ubezpieczeniowego.  

Zanim doszło do publikacji danych makroekonomicznych, Ludowy Bank Chin po raz kolejny osłabił wartość juana. Centralna stopa referencyjna została ustawiona na poziomie 6,9387 (w porównaniu do wczorajszych 6,9275). Jest to najwyższy poziom USDCNY od początku stycznia 2017 roku.  

Prezes PBOC powiedział, że ruchy na rynku akcji są związane przede wszystkim z sentymentem panującym wśród inwestorów oraz ich oczekiwań. Czynniki fundamentalne chińskiej gospodarki pozostają silne, a wycena akcji jest zaniżona, nie odpowiada sytuacji kraju.  

Bank centralny zastanawia się nad wprowadzeniem narzędzi pomagających rozwiązać problemy z finansowaniem spółek. Zamierza wykorzystać politykę monetarną do zwiększenia kredytowania firm prywatnych. Indeks Shanghai Composite od szczytu z 29 stycznia stracił już ponad 30% wartości. 

shanghai composite D1 19.10.2018
Chińczycy robią wszystko, żeby powstrzymać spadki na giełdzie

Słabe PKB oraz produkcja przemysłowa Chin 

O 4:00 miała miejsce publikacja porcji danych z Chin. Wzrost PKB w trzecim kwartale roku wyniósł 6,5% r/r przy oczekiwaniach rynkowych na poziomie 6,6% (poprzednio 6,7%). Jest to najsłabszy wynik od pierwszego kwartału 2009 roku.  

wykres pkb chin październik 2018
PKB Chin wyraźnie spowalnia

Nie oznacza to paniki na chińskim rynku, wartość ta jest zgodna z celem ustanowionym przez Chiny na ten rok. Nieco zawiódł wkład konsumentów, ale widoczne jest też osłabienie wartości eksportu netto. Pełny efekt wprowadzonych przez Stany Zjednoczone taryf celnych powinien być widoczny dopiero od przyszłego roku. 

Bardziej niepokojący może być wzrost produkcji przemysłowej. W skali roku wyniósł 5,8% przy prognozach na poziomie 6,0% (poprzednio 6,1%). Sprzedaż detaliczna wyglądała za to lepiej. Mediana oczekiwań analityków wynosiła 9,0%, a ostateczny wynik wyniósł 9,2% r/r.  

wykres produkcji przemysłowej chin październik 2018
Produkcja przemysłowa zawiodła oczekiwania rynkowe

Chińskie biuro statystyczne podtrzymuje swój pogląd, że gospodarka kraju wygląda stabilnie. Zgadza się jednak z faktem, że istnieje ryzyko spadkowe, głównie z powodu czynników zewnętrznych.  

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 19 października

kalendarz makroekonomiczny 19.10.2018

Partnerem cyklu  jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here