Naga Marketsmoody's logo na budynkuŚroda w końcu przyniosła porcję istotnych danych makroekonomicznych. W Europie skupimy się przede wszystkim na PKB Francji i niemieckiej inflacji. Po południu poznamy zmianę zatrudnienia pozarolniczego ADP (wskaźnik nazywany „małym NFP”) oraz dane dotyczące amerykańskiej gospodarki. Nocny odczyt inflacyjny z Australii pozytywnie zaskoczył rynki. Moody’s wydało szereg komunikatów, w których ostrzega przed zbliżającym się ryzykiem. Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie wieczorna decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych.

Inflacja w Australii rośnie

O 1:30 polskiego czasu poznaliśmy serię odczytów inflacyjnych z Australii. W ujęciu kwartalnym ceny wzrosły o 0,5% przy oczekiwaniach na poziomie 0,4% (poprzednio również +0,4%). W czwartym kwartale inflacja CPI r/r wyniosła 1,8%, podczas gdy mediana oczekiwań analityków była nieco niższa (1,7%, poprzednio 1,9%).

Dolar australijski zareagował na dane silnym jak na tę porę dnia wzrostem. AUDUSD podskoczył z okolic 0,7150 do 0,7180. Aprecjacja była kontynuowana przez resztę nocy. Obecnie cena Aussie oscyluje w okolicach 0,7190.

wykres AUDUSD M15 30.01.2019
Aussie zaliczył mocny wzrost po publikacji danych

Goldman Sachs skomentował opublikowane dane. Zdaniem analityków spółki wzrost inflacji był spowodowany droższym alkoholem i tytoniem. Bazowy wzrost cen pozostał bez zmian, nadal nieco poniżej zakładanego poziomu. Nadal martwią taniejące nieruchomości, które mogą opóźnić podjęcie decyzji w sprawie stóp procentowych przez RBA.

Moody’s o USA i Chinach

Agencja Moody’s opublikowała raport dotyczący sytuacji w dwóch największych gospodarkach świata. Obawy w stosunku do USA dotyczą przede wszystkim kolejnego zawieszenia pracy rządu, które znacznie bardziej może odbić się na gospodarce kraju niż poprzednie. W zeszły piątek Trump zgodził się na wznowienie prac do 15 lutego. Jeśli amerykańscy prawodawcy nie zgodzą się na budowę muru na granicy z Meksykiem, może dojść do kolejnego zawieszenia.

Chiny mierzą się z innymi problemami. Rządy poszczególnych prowincji mają problem z osiągnięciem wystarczających do działania przychodów. Winę ponosi niższy wzrost gospodarczy oraz cięcia podatków. Moody’s oczekuje, że dług Państwa Środka będzie się pogłębiał, co może przełożyć się na negatywną sytuację w przyszłości. Chiny już są bardzo mocno zadłużone, a kryzys z tym związany może przynieść globalne skutki.

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 30 stycznia

kalendarz makroekonomiczny 30.01.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here