Naga MarketsPrezes EBC,. Mario Draghi
Mario Draghi, EBC

Rynek w trakcie czwartkowej sesji czeka z niecierpliwością na podsumowanie posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (EBC) oraz decyzję w sprawie stóp procentowych, która zostanie zaprezentowana o godzinie 13:45. Oczekiwania co do wprowadzenia pakietu luzowań są spore, w efekcie czego kurs euro może być bardzo wrażliwy na popołudniowe doniesienia. Inwestorzy zastanawiają się, czy Mario Draghi zaskoczy rynki podczas ostatniej konferencji prasowej po posiedzeniu EBC na stanowisku szefa banku, zanim odda pałeczkę swojej następczyni, Christine Lagarde.


EBC obniży stopę depozytową i zaprezentuje nowy pakiet QE?

Gołębie oczekiwania rynku co do czwartkowego posiedzenia EBC są mocno wyśrubowane. Z jednej strony inwestorzy spodziewają się obniżki stopy depozytowej o 10 punktów bazowych (do poziomu -0,5%) z drugiej zaprezentowana szerokiego pakietu luzowania ilościowego (z ang. QE). Mario Draghi i Europejski Bank Centralny (EBC) są rozdarci pomiędzy napędzaniem inflacji w strefie euro, która boryka się z recesją w branży przemysłowej, a niezatopieniem banków komercyjnych, w przypadku których ujemne stopy procentowe negatywnie odbijają się na zyskach.

Najważniejsze decyzje, które zdaniem rynku podejmie w czwartek EBC

  • Obniżenie stopy depozytowej o 10 pb do -0,5%
  • Skup aktywów na poziomie 30 mld EUR/mies. przez okres 9 miesięcy z możliwością rozszerzenia
  • Zapowiedzenie w ramach forward guidance, że cel inflacyjny może zostać chwilowo „przestrzelony”

Tak sformułowany forward guidance pozwoliłby oddalić w czasie oczekiwania dotyczące terminu normalizacji polityki, a bankowi centralnemu oferuje elastyczność w prowadzonej polityce. Ryzykiem dla tego rozwiązania jest istotne ingerowanie w kurs polityki pieniężnej na wiele kwartałów/lat, co może być kontrowersyjne przed objęciem steru przez nowego prezesa EBC (wrześniowe posiedzenie jest ostatnim pod wodzą Mario Draghiego)” – komentował Konrad Białas, analityk TMS Brokers.

Zdaniem dużych instytucji finansowych gołębie decyzje instytucji są już przesądzone, kwestią sporną pozostaje jedynie wysokość zaktualizowanego QE. Jeżeli miesięczny wolumen będzie niski, a okres zakupu wydłużony, wtedy informacja może nie zostać odebrana przez rynek jako bardzo negatywna.

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego – Kamil Jaros [Admiral Markets] | 11.09

Adam Rak oraz Kamil Jaros z Admiral Markets po raz kolejny zasiadają do stołu, a tematem przewodnim ich rozmowy będzie jutrzejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego 🏦🇪🇺. Czego możemy spodziewać się po #EBC i jak Mario Draghi wpłynie na europejskie parkiety❓ Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziecie w najnowszej odsłonie programu #OkiemEksperta❗️🧐🔎

Publiée par Comparic24.TV sur Mercredi 11 septembre 2019

Kurs euro z małą szansą na pokonanie 1,1085 USD. Spadki bardziej prawdopodobne?

Strategowie walutowi w Grupie UOB nadal pozostają neutralni w stosunku do pary walutowej EUR/USD oczekując, że utrzyma się w konsolidacji, również w reakcji na posiedzenie EBC. W efekcie notowania pary walutowej nie powinny opuszczać konsolidacji pomiędzy dwoma poziomami – 1,10 oraz 1,11.

Siła reakcja eurodolara jest zależna tak naprawdę od skali „gołębiości” pakietu, który zaprezentuje EBC. Jeżeli QE przyjmie ograniczoną formę nie powinno to wpłynąć zbytnio na notowania pary walutowej, gdy zostanie natomiast pogłębiony, wtedy może ponownie wywołać to reakcję ze strony Donalda Trumpa, który oskarża strefę euro o prowadzenie wojny walutowej.

Kurs eurodolara na wykresie D1. Źródło: Tradingview.com
Kurs eurodolara na wykresie D1. Źródło: Tradingview.com

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

Kurs dolara czeka na dane dotyczące sierpniowej inflacji

O godzinie 14:30, kiedy konferencję prasową po posiedzeniu EBC rozpocznie Mario Draghi, opublikowane zostaną również istotne dane dotyczące amerykańskiej gospodarki. Mowa o inflacji konsumenckiej CPI w sierpniu, która zdaniem analityków miała spowolnić w ujęciu miesięcznym.

Bazowa wartość CPI według analityków spowolni do 0,2% z 0,3% mdm, natomiast pełny odczyt CPI spadnie do 0,1% z 0,3%. W skali rocznej przewidywane jest z kolei delikatne zwiększenie dynamiki z pułapu 2,2% do 2,3% rdr.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here