Naga MarketsW ostatnich dniach uwaga rynków skupiona była głównie na posiedzeniach banków centralnych. W najbliższym tygodniu entuzjaści polityki pieniężnej również nie będą rozczarowani, ponieważ w jednym ze skandynawskich państw ma dojść do pierwszej od kilku lat podwyżki stóp procentowych. Oprócz tego kalendarz makroekonomiczny będzie należał raczej do pustych, a rynki skupią się główni na inflacji z UK i Kanady, po tym jak ostatni odczyt pokazał, że tempo wzrostu cen zbliżyło się do górnej granicy celu inflacyjnego. Ponadto, w piątek opublikowane zostaną indeksy PMI z Europy i Stanów Zjednoczonych.


Brytyjska inflacja i sprzedaż detaliczna

W środę o godzinie 10:30 brytyjski ONS zaprezentuje sierpniowe wyniki sprzedaży detalicznej dla lokalnej gospodarki. Według prognoz analityków dynamika w ujęciu miesięcznym ma przyspieszyć po lipcowej stagnacji, w skali całego roku spodziewana jest jednak delikatna deprecjacja z 2,5% r/r do 2,4% r/r.

Jeżeli publikacje pokryją się z zaprezentowanymi prognozami, wtedy reakcja rynku może być stonowana. Co więcej silniejszy wpływ na kurs funta szterlinga może posiadać czwartkowy odczyt sprzedaży detalicznej, gdzie spodziewane są silniejsze wahania:

  • Bazowa sprzedaż detaliczna m/m: prognoza -0,2%, poprzednio 0,9%
  • Bazowa sprzedaż detaliczna r/r: prognoza 2,4%, poprzednio 3,7%
  • Sprzedaż detaliczna m/m: prognoza -0,1%, poprzednio 0,7%
  • Sprzedaż detaliczna r/r: prognoza 2,3%, poprzednio 3,5%

Decyzja Norges Banku

Dane i wydarzenia z Norwegii rzadko znajdują się na liście trzech kluczowy raportów tygodnia, jednak tym razem jest inaczej. Oczekuje się, że Norges Bank po raz pierwszy od 2011 roku podniesie koszt pieniądza. Bank już w czerwcu ogłosił, że taki ruch nastąpi w trakcie wrześniowego posiedzenia. Ostatni raport inflacyjny z Norwegii pokazał, że tempo wzrostu cen znajduje się sporo powyżej celu (przypomnijmy, że Norges Bank obniżył cel inflacyjny na początku tego roku), co dodatkowo wspiera jastrzębią postawę bankierów centralnych. Podwyżka stóp wydaje się być pewna, tak więc inwestorzy skupią się na komunikacie i będą starali się ocenić czy czeka nas dalsze zacieśnianie monetarne. Kluczowe rynki: USDNOK, EURNOK.

Korona norweska testowała w sierpniu wielomiesięczne minima, by w bieżącym miesiącu wyraźnie umocnić się wobec dolara amerykańskiego. Cenę USD/NOK zatrzymała strefa wsparcia w okolicach 8,20:

USD/NOK D1

Inflacja z Kanady

W dużej mierze Bank Kanady podąża za działaniami swojego odpowiednika zza południowej granicy. Oczekuje się, że Rezerwa Federalna podniesie we wrześniu stopy procentowe o kolejne 25 punktów bazowych przez co bankierzy centralni z Kanady mogą zdecydować się na podobny ruch w trakcie październikowego posiedzenia. Ważne jednak, żeby dane makroekonomiczne również potwierdzały słuszność takiego działania. Główny miara kanadyjskiej inflacji CPI znalazła się przy górnej granicy celu inflacyjnego w poprzednim miesiącu. Jeśli najbliższe dane potwierdzą silne tempo wzrostu cen może to dodatkowo zachęcić Bank Kanady do działania w celu zapewnienia stabilności cen. Kluczowe rynki: USDCAD, EURCAD.

Indeksy PMI z Europy i Stanów Zjednoczonych

Indeksy PMI ze strefy euro nie miały najlepszego początku roku, a kolejne odczyty pokazywały postępujące pogorszenie nastrojów. Podczas gdy indeksy z USA rosły w pierwszej połowie roku to po osiągnięciu szczytu w maju dołączyły do swoich europejskich odpowiedników w ruchu spadkowym. Wraz z nasilającą się Wojną Handlową inwestorzy będą uważnie obserwować publikację tych danych w celu wyłapania pierwszych oznak potencjalnego kurczenia się gospodarki. Konsensus rynkowy zakłada, że indeksy pozostaną na poziomach podobnych do poprzedniej publikacji.

Oprócz sierpniowego „incydentu” Eurodolar od czerwca porusza się w zwężającej konsolidacji, której dolne ograniczenie wyznaczają dołki majowe na 1,1530, natomiast górne linia trendu łącząca coraz to niższe maksima:

EUR/USD D1

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here