Wydarzeniem makroekonomicznym dzisiejszego dnia z pewnością będzie publikacja danych dotyczących rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. To one najmocniej wpływają na politykę monetarną FED. Piątek jest jednak bogaty również w inne wydarzenia, w tym publikację wielu wskaźników w Europie.
Poranek na Starym Kontynencie zaczyna się od danych dotyczących PMI w przemyśle. Zaczynamy o 9:15 w Hiszpanii, potem przeniesiemy się kolejno do Szwajcarii, Włoch, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, a w międzyczasie poznamy również kondycję przemysłu dla całej strefy euro. Dane wiele mogą powiedzieć o europejskiej gospodarce, która stoi przed widmem kolejnego kryzysu.
Te artykuły również Cię zainteresują
Źródłem niepokojów są oczywiście Włochy. Nowy rząd jest uważany za niebezpieczny dla integralności strefy euro. Choć sytuacja na EURUSD już się nieco ustabilizowała, a wczoraj nawet doszło do odbicia wzrostowego, to obecna niepewność nie pozwoliła bykom utrzymać się powyżej poziomu 1,17, dziś z rana zanotowaliśmy kolejne spadki.

Non-farm payrolls
Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy są tym, co elektryzuje inwestorów. Najważniejszy będzie jak zwykle odczyt dotyczący liczby nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Kwietniowy wynik oznaczał wzrost o 164 tys. miejsc pracy, za maj analitycy oczekują lepszego rezultatu w wysokości 190 tysięcy.
Zdaniem Westpac, sentyment pozostaje mocny. Przeciętny roczny wzrost zatrudnienia jest silniejszy niż w 2017 roku i znacznie wyższy od stopy wzrostu populacji. W najbliższych miesiącach oczekuje się stopniowego spowolnienia i wyrównania średniej dynamiki do tej z lat 2016-17.
Przy obecnych statystykach stopa bezrobocia w najbliższych miesiącach powinna znaleźć się na historycznym dołku. Jest to raczej pewne, ponieważ już odczyt kwietniowy (3,9%) był niższy niż kiedykolwiek. Wzrost płac jest wolniejszy niż można by się spodziewać, ponieważ do pracy powracają również osoby, które wcześniej opuściły rynek, w tym starsi i osoby zajmujące się gospodarstwem domowym.
Zdaniem Goldman Sachs wzrost NFP wyniesie nawet więcej niż markowy konsensu, bo aż 205 tys. osób. W przyszłości trend powinien jednak spowolnić, ponieważ amerykańska gospodarka jest coraz bliżej stanu pełnego zatrudnienia. Stopa bezrobocia powinna pozostać niezmienna na poziomie 3,9%.

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 1 czerwca
Sponsorem codziennych analiz jest broker FX88 dający swoim klientom dostęp do rachunku ECN, również w polskich złotych.
Handluj na walutach, indeksach i towarach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.