Naga Marketssamolot fedexDzisiejsza sesja zapowiada się obficie pod względem publikacji makroekonomicznych. Rano poznamy dane inflacyjne z Wielkiej Brytanii, a po południu z Kanady. Najistotniejszym wydarzeniem dnia będzie jednak wieczorna decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych i późniejsza konferencja prasowa. Mimo bardziej łabędzich komunikatów FED rynki nadal spodziewają się podwyżki stóp do poziomu 2,5%. Raport opublikowany przez FedEx zawiera kilka niepokojących informacji.

Podwyżka stóp – będzie czy nie będzie?

Rynki oczekują, że Rezerwa Federalna dokona dziś wieczorem podwyżki stóp procentowych o 0,25 p.p. Byłaby to czwarta taka decyzja w tym roku, zgodnie z zapowiedziami FED. Donald Trump krytykuje bank centralny za zbyt szybkie zacieśnianie polityki monetarnej, co jego zdaniem może zaszkodzić amerykańskiej gospodarce.

Choć dzisiejsza podwyżka jest raczej pewna, to już plan na 2019 rok wydaje się ciężki do zrealizowania. Na ten moment na przyszły rok zaplanowane się trzy podwyżki stóp. Biorąc jednak pod uwagę rosnące ryzyko wewnętrzne i globalne, a także sytuację na rynku akcji, raczej do tego nie dojdzie i FED rozpocznie normalizację polityki monetarnej wcześniej niż zapowiadał.

Poza ogłoszeniem decyzji w sprawie stóp procentowych Rezerwa Federalna opublikuje swoje prognozy gospodarcze na przyszłe lata, czyli tzw. dot ploty. Ponadto o 20:30 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Jeromego Powella, gdzie prawdopodobnie poznamy więcej szczegółów na temat planów FED na przyszły rok.

usa stopy procentowe
Dziś prawdopodobnie nastąpi czwarta w tym roku podwyżka stóp

FedEx obniża prognozy na 2019 rok

FedEx to jeden z największych detalicznych dostawców przesyłek na świecie. Publikowane przez spółkę raporty dotyczące przychodów są dobrym wskaźnikiem sentymentu wśród konsumentów. Z najnowszych danych wynika, że rozwój globalnego handlu spowolnił w ostatnich miesiącach. Wskaźniki wyprzedzające stosowane przez spółkę wskazują na postępujące zmniejszanie liczby wysyłanych przesyłek.

Chociaż rynek w USA wygląda nieźle, to sytuacja globalna pogorszyła się, szczególnie w Europie i Chinach, gdzie w ostatnim kwartale wolumen wysyłanych przesyłek spadł drastycznie. W zeszłym roku w trzecim kwartale światowy handel wzrastał o 5,3% r/r, a obecnie jest to 3,5%. W najbliższym czasie dynamika powinna spowolnić nawet mocniej. Amerykańskie indeksy giełdowe zaczęły tracić w godzinach posesyjnych.

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 19 grudnia

kalendarz makroekonomiczny 19.12.2018Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here