Naga Marketsmario draghi na tle symbolu euro
Mario Draghi, prezes EBC

Dziś wiele się będzie działo podczas sesji europejskiej. Przed południem poznamy porcję danych z Niemiec. Najważniejsza będzie jednak decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych oraz późniejsza konferencja prasowa z udziałem Mario Draghiego. W nocy niewiele ciekawego się działo. Fitch potwierdził rating Australii na poziomie AAA ze stabilną perspektywą.  

Czy EBC poruszy rynkami? 

Eurodolar uległ ostatnio osłabieniu, w nocy przez jakiś czas cena zeszła poniżej 1,1400. Mało prawdopodobne jest, żeby dzisiejsza decyzja EBC doprowadziła do silnego umocnienia kursu euro. Rynki nie spodziewają się zmiany stóp procentowych co najmniej do drugiej połowy przyszłego roku. 

Te artykuły również Cię zainteresują
wykres eurusd m30 25.10.2018
Eurodolar ostatnio słabnie

Najważniejsza z punktu widzenia rynków będzie kwestia porzucenia QE. Na razie mówi się o grudniu 2019 roku, czekamy jednak na potwierdzenie lub zmianę tej prognozy. Decyzja zostanie podjęta o 13:45, ale znacznie ciekawsza powinna być konferencja z udziałem Mario Draghiego – prezesa EBC. Rozpocznie się o 14:30. Nie powinniśmy usłyszeć żadnych rewelacji, chyba że zostanie poruszony temat Włoch albo ogólnych obaw ze strony EBC co do spełnienia prognoz. 

Analitycy uważają, że EBC jest obecnie w takim momencie, że nie musi już komunikować zmian w polityce monetarnej, ponieważ jak na razie wszystko jest wiadome. Bieżące narzędzia działają, ale do osiągnięcia postawionych celów jeszcze daleka droga. Draghi raczej nie będzie chciał przestraszyć czy zmienić nastawienia rynków.  

Fitch potwierdza rating Australii 

Rating Australii pozostaje na najwyższym poziomie już od 2002 roku. Agencja Fitch utrzymała swoją ocenę i pozostawiła perspektywę stabilną. Analitycy spodziewają się wzrostu PKB na poziomie 3,3% w 2018 roku. W kolejnych latach ma nastąpić delikatne spowolnienie dynamiki do 2,8% w 2019 i 2,7% w 2020 roku. 

W raporcie można przeczytać, że „pozycja fiskalna Australii umocniła się w ciągu ostatniego roku. Napędza ją cykl wyższych przychodów oraz utrzymany poziom wydatków zgodnie ze strategią naprawy budżetu kraju.” Deficyt budżetowy państwa jako całości wyniesie na koniec roku około 1,2% PKB. Dla porównania rok wcześniej wynik ten wyniósł 1,9% PKB.  

deficyt budżetowy australii w stosunku do pkb
Plan Australii dotyczący zmniejszenia deficytu budżetowego wydaje się działać

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 25 października  

 kalendarz makroekonomiczny 25.10.2018

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here