Naga MarketsDziś czeka nas umiarkowana sesja pod względem publikacji makroekonomicznych. Wydarzeniem dnia będzie przemówienie prezesa Europejskiego Banku Centralnego oraz publikacja danych inflacyjnych z Europy. W nocy poznaliśmy już dane z Australii oraz Japonii.

Mario Draghi wystąpi jako osoba otwierająca wydarzenie zorganizowane przez EBC, które ma uhonorować odchodzącego wiceprezesa, Vitora Constancio. Być może usłyszymy jakieś wskazówki dotyczące polityki monetarnej, ale raczej nie powinniśmy się spodziewać żadnych ważnych informacji. EURUSD nadal słabnie w stosunku do dolara, obecnie znajduje się w okolicach 1,1830.

Gdzie zatrzymają się spadki na EURUSD?

Poza tym poznamy dane dotyczące inflacji w Europie. O 8:00 nastąpi publikacja inflacji w Niemczech, a trzy godziny później w strefie euro. Analitycy oczekują, że dane się nie zmienią i CPI w ujęciu rocznym nadal będzie wynosić 1,2%, a inflacja bazowa 0,7%.

O 14:00 poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych w Polsce. Raczej nie będzie żadnej zmiany, stopy powinny pozostać na poziomie 1,5%. W drugiej części sesji poznamy dane z USA – liczbę zezwoleń na budowę w kwietniu oraz zapasy ropy naftowej.

PKB Japonii

W nocy poznaliśmy dane dotyczące rozwoju japońskiej gospodarki. Okazały się one druzgocące. W ujęciu kwartalnym PKB spowolniło o 0,2% (oczekiwano płaskiego wyniku), w porównaniu do poprzednich 0,4%, który to wynik został zrewidowany w dół do 0,1%. Annualizowany wzrost PKB wyniósł -0,6%, oczekiwano -0,1%, poprzednio +0,6% (zrewidowano z +1,6%). Szokujące dane nie wpłynęły zbytnio na kondycję jena w stosunku do dolara.

Mimo słabych danych japoński minister gospodarki Motegi pozytywnie wypowiedział się o odbudowie ekonomicznej. Gospodarka przyspiesza za sprawą wyższej konsumpcji oraz wydatków korporacyjnych. Należy monitorować wpływ niepewności z zewnątrz oraz zwiększonej zmienności rynkowej. Wzrost konsumpcji jest płaski z powodu przejściowych czynników, takich jak wyższe ceny warzyw. Nie padł żaden komentarz na temat słabych wyników PKB w pierwszym kwartale.

Wzrost PKB w Japonii w ostatnich kwartałach

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 16 maja

Partnerem dzisiejszego “Poranku z rynkami” jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here