Naga MarketsDziś znów czeka nas sporo makroekonomicznych publikacji. Przed południem spora dawka danych z Europy. Później pora nas wydarzenie dnia – decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych oraz minutki.

Rynki nie spodziewają się zmiany polityki monetarnej podczas dzisiejszego spotkania. Patrząc jednak na zachowanie dolara kanadyjskiego, inwestorzy liczą na pozytywne komentarze ze strony banku. Wiele się zmieniło od czasu ostatniego spotkania Banku. Zmniejszyła się stopa bezrobocia, sprzedaż detaliczna wzrosła, a cena ropy znalazła się na trzyletnim maksimum. Co więcej, zbliża się porozumienie w sprawie NAFTA. Nic dziwnego, że rynki oczekuja jastrzębiego komunikatu BoC.

Trochę ponad godzinę po publikacji kanadyjskich danych będzie miała miejsce konferencja prasowa z udziałem Poloza – prezesa Banku. Być może podczas pytań ze strony dziennikarzy usłyszymy więcej konkretów co do dalszych działań BoC. Inwestorzy uważają, że czas na podwyżkę stóp będzie w lipcu tego roku. Jeśli Poloz wyrazi ostrożniejszy ton, cena USDCAD prawdopodobnie runie poniżej 1,25.

USDCAD H1

Ponadto z ważniejszych informacji makroekonomicznych, poznamy inflację w Wielkiej Brytanii i strefie euro. Raczej nie powinno być żadnego postępu w porównaniu z poprzednimi danymi. W nocy Japonia opublikowała raport dotyczący bilansu handlowego. Eksport zwiększa się przez 16 miesięcy z rzędu, jednak skala wzrostu jest znacznie niższa niż oczekiwały rynku, na co jen zareagował osłabieniem.

USDJPY H1

MFW ostrzega przed problemami

Zdaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego obecny wzrost gospodarczy pozostanie silny jeszcze przez dwa lata, ale potem mogą nastać problemy. W tym i przyszłym roku globalny wzrost PKB powinien wynosić 3,9%.

Jednak od 2020 roku wzrost globalny powinien spowolnić na skutek zacieśniania polityki monetarnej, spieniężenia amerykańskich obniżek podatków oraz stopniowego spowolnienia gospodarczego Chin. Według MFW większość gospodarek rozwiniętych spowolni poniżej średniego wzrostu sprzed kryzysu. Powodem jest starzejące się społeczeństwo oraz spadek produktywności.

Prognozy wzrostu PKB w latach 2018-19

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 18 kwietnia

Sponsorem codziennych analiz jest broker FX88 dający swoim klientom dostęp do rachunku ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here