Naga MarketsZgodnie z oczekiwaniami FED podwyższył wczoraj stopy procentowe. Dziś oczy inwestorów kierują się na Europę. O 13:45 zostanie ogłoszona decyzja w sprawie polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego. Niecałą godzinę później będzie miała miejsce konferencja prasowa Draghiego. Czy nadejdzie początek zacieśniania polityki monetarnej przez EBC?

Według oczekiwań rynkowych, stopy procentowe powinny pozostać na niezmiennym poziomie. Wiadomo, że skup aktywów na obecnym poziomie potrwa co najmniej do końca września tego roku. W razie konieczności program będzie trwał tak długo, jak to będzie potrzebne. Miesięczna kwota QE wynosi 30 mld USD.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeśli EBC ogłosi dzisiaj powolne wycofywanie się z programu skupu aktywów, to cena euro pójdzie prawdopodobnie w górę. Jedynie co trzeci analityk spodziewa się takiej wiadomości podczas dzisiejszego komunikatu. Niejasne jest również tempo zmniejszania QE. Zdaniem ING skup aktywów zmniejszy się w takim przypadku do 10 mld EUR do grudnia, UBS stawia na 15 mld EUR, a Goldman Sachs na stopniowe obniżanie co 10 mld EUR.

EURUSD umacnia się przed spotkaniem EBC

Silniejsza gospodarka krajów strefy euro skłania do opinii, że w średnim terminie inflacja znajdzie się w okolicach pożądanych 2%, może ciut niżej. Żeby jednak można było mówić o stałej podwyżce inflacji, muszą się poprawić składające się na nią czynniki. To właśnie one są głównym czynnikiem, który obserwują członkowie Banku.

Ważną kwestią podczas dzisiejszej konferencji prasowej z pewnością będzie kwestia włoskich obligacji oraz spekulacje dotyczące chęci wyjścia nowego rządu ze strefy euro. Nastroje związane z polityczną sytuacją kraju się uspokoiły po deklaracji Ministra Finansów o chęci pozostania przy euro. Draghi może być również zapytany o fiasko ostatniego spotkania G7.

Reszta danych makroekonomicznych

Dziś pojawi się również wiele innych danych, które mogą przyciągnąć uwagę rynków. Rano poznamy garść informacji z krajów strefy euro, choć do czasu ogłoszenia decyzji EBC nie powinniśmy spodziewać się dużych ruchów na wspólnej walucie. Ponadto opublikowane zostaną dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii i USA, one już mogą mieć większy wpływ na rynki.

Sprzedaż detalicznych w USA w ostatnich miesiącach

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 14 czerwca

 

invest

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here