Naga Marketsnapis nfp w kolorze dolarowymDzisiejsza sesja będzie ciekawa przede wszystkim z powodu publikacji zmiany zatrudnienia pozarolniczego w USA. Poza tym pojawi się również kilka innych ważnych odczytów, w tym PMI dla przemysłu w Niemczech oraz PMI dla sektora budowlanego Wielkiej Brytanii. W nocy poznaliśmy dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Australii, okazały się słabsze od oczekiwań rynku. Informacje o rynku pracy opublikuje również Kanada.

Analitycy oczekują mocnego NFP

Mediana oczekiwań analityków co do dzisiejszego odczytu zmiany zatrudnienia pozarolniczego w Stanach, czyli słynnego NFP, jest znacznie wyższa niż odczyt z poprzedniego miesiąca. Prognozuje się wzrost zatrudnienia o 193 tys. osób. Trzeba wziąć pod uwagę, że poprzednio również oczekiwano dobrego odczytu, który jednak zawiódł (134 tys. osób). Dokładne prognozy poszczególnych dużych instytucji opublikujemy nieco później, na razie spójrzmy na ogólną sytuację.

Te artykuły również Cię zainteresują
wykres nfp w usa
Szykuje się silny odczyt NFP?

Środowy odczyt zmiany zatrudnienia według ADP okazał się silniejszy od oczekiwań – 227 tys. vs 187 tys. Oczywiście, nie oznacza to, że NFP będzie wysokie, w zeszłym miesiącu wynik ADP wyniósł 217 tys., a NFP ponad 80 tys. osób mniej. Z kolei miesiąc wcześniej finalny odczyt NFP okazał się o ponad 100 tys. osób wyższy niż ten ADP.

Indeks zatrudnienia w przemyśle ISM wyniósł w październiku 56,8 pkt wobec 58,8 pkt miesiąc wcześniej. Choć wynik jest słabszy, to nadal jest mocno powyżej 50 punktów. Ostatni raz odczyt spadł poniżej tego granicznego poziomu w październiku 2017 roku.

Liczba wstępnych wnioski o zasiłek dla bezrobotnych jest w okolicach historycznych dołków. Czterotygodniowa średnia jest na poziomie 213,8 tys. Wszystkie dotychczasowe dane potwierdzają, że dzisiejszy odczyt NFP będzie solidny. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że przy bezrobociu na poziomie 3,7% ciężko w nieskończoność zwiększać zatrudnienie.

wykres stopy bezrobocia w usa
Niska stopa bezrobocia może w końcu zacząć hamować odczyty NFP

Sprzedaż z Australii zawiodła

We wrześniu sprzedaż detaliczna w Australii wzrosła o 0,2% m/m. Rynki spodziewały się odczytu na poziomie sierpnia – 0,3%. W porównaniu do poprzedniego kwartału, nie zwiększyły się wydatki na żywność. AUDUSD w momencie publikacji danych nie zareagował, ale nad ranem doszło do silnego impulsu wzrostowego. Ogólnie Aussie kontynuował trwające od dwóch dni wzrosty.

wykres audusd m30
Aussie kontynuuje ostatnie wzrosty

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 2 listopada

kalendarz makroekonomiczny 2.11.2018

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

invest

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here