Naga Marketskontenery morskie symbolizujące wojnę handlową pomiędzy USA i ChinamiDzisiejsza sesja zapowiada się wyjątkowo spokojnie. Do południa poznamy dane dotyczące zmiany stopy bezrobocia w Hiszpanii oraz odczyt wskaźnika PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii. Za oceanem nie zaplanowano żadnych istotnych publikacji makroekonomicznych. W Australii wydano w styczniu więcej zgód na budowę niż oczekiwano. W weekend pojawiły się doniesienia w sprawie rozmów handlowych między USA a Chinami. Wygląda na to, że porozumienie jest już tylko kwestią czasu. Swoje przemówienia mieli Kuroda i Abe, obaj Japończycy nie powiedzieli jednak nic odkrywczego.

Porozumienie handlowe tuż-tuż

Wall Street Journal donosi, że osoby „będące blisko tematu po obu stronach” potwierdzają, że USA i Chiny wkroczyły już w końcową fazę negocjacji. Oznaczałoby to sukces rozmów i zakończenie trwającej od roku wojny handlowej. Pekin rzekomo ma teraz zaoferować niższe cła oraz usunięcie wielu innych restrykcji na amerykańskie produkty rolne, chemiczne i samochody.

Waszyngton zastanawia się nad wycofaniem z większości sankcji nałożonych na chińskie produkty w ciągu ostatniego roku. Źródła Wall Street Journal ostrzegają jednak przed nadmiernym optymizmem, ponieważ niektóre kwestie sporne nie zostały jeszcze rozstrzygnięte.

Rzecznik prasowy chińskiej Partii powiedział, że dotychczasowe ustalenia są obustronnie korzystne. Chiny mają zamiar szukać możliwości współpracy z USA, ale również zadbają o swoją suwerenność. Najsilniej na te doniesienia zareagował dolar australijski, który otworzył nowy tydzień z luką wzrostową. Została ona już jednak w większości zniwelowana.

wykres AUDUSD H1 04.03.2019
Na AUDUSD pojawiła się na otwarciu tygodnia luka wzrostowa

Kuroda i Abe nie zaskakują

Nad ranem swoje przemówienia mieli najwyżsi przedstawiciele japońskiej władzy. Prezes Banku Japonii powiedział, że gospodarka kraju nie znajduje się już w stanie deflacji. Bank centralny podjął odpowiednie kroki, żeby ostatecznie osiągnąć cel cenowy w wysokości 2%. Kuroda nadal zamierza stosować ultraluźną politykę monetarną.

Premier Abe z kolei powiedział, że ufa Kurodzie w kwestii prowadzenia polityki monetarnej. Gdyby nie ona, Japonii nie udałoby się wydostać z terytorium deflacyjnego. Jego opinia również niewiele wnosi do tematu, jen właściwie nie zareagował na te przemówienia.

inflacja japonia
Inflacja w Japonii daleko jest od postawionego celu

Kalendarz makroekonomiczny na poniedziałek, 4 marca

kalendarz makroekonomiczny 04.03.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here