Naga Marketsmiasto nocą z wieżowcamiDziś w nocy wiele się działo! Rynek kryptowalut runął, straty wyniosły nawet kilkanaście procent na niektórych dużych monetach. Wall Street zaliczył najgorszą sesję od dawna, co przetoczyło się później przez rynki azjatyckie. Donald Trump w telewizji nazwał członków FED wariatami za sposób prowadzenia polityki monetarnej. Dziś też nie będzie nudno, poznamy protokół z posiedzenia EBC, a także dane inflacyjne ze Stanów Zjednoczonych.

Najgorsza sesja od czasu Brexitu

Środowa sesja okazała się tragiczna na Wall Street. Wszystkie ważne indeksy straciły ponad 3% wartości:

Te artykuły również Cię zainteresują
  • SP500 -3,29%, zamknięcie na 2 785 pkt
  • Dow Jones Industrial Average -3,15%, zamknięcie na 25 598 pkt
  • Nasdaq -4,08%, zamknięcie na 7 422 pkt

Dla dwóch pierwszych indeksów był to największy jednodniowy spadek od 8 lutego, a Nasdaq ostatnio gorzej radził sobie po ogłoszeniu wyników głosowania w sprawie Brexit. Choć wczorajsza sesja nie była znowu tak dewastacyjna, to jednak rzuca cień na rajd giełdowy napędzany świetnymi danymi gospodarczymi oraz obniżką podatków dla przedsiębiorstw.

Co dalej? Dopiero co w zeszłym tygodniu zostały wyznaczone nowe szczyty na indeksach, a tu już doszło do tak drastycznej deprecjacji. Wall Street może ucierpieć z powodu zwiększającego się kosztu zatrudnienia oraz droższych kredytów związanych z zacieśnianiem polityki przez FED.

Zdaniem Charliego Ripleya z Allianz Investment Management, wczorajsza reakcja inwestorów jest właśnie swego rodzaju uświadomieniem sobie, że polityka niskich stóp procentowych już się zakończyła.

wykres djia nasdaq i sp500 11.10.2018
Podsumowanie sytuacji na najważniejszych indeksach giełdowych w USA

FED jest „loco” zdaniem Trumpa

Amerykański prezydent wystąpił w telewizji FOX (która mocno wspiera jego działania). Powiedział tam, że FED „zwariował” i zbyt szybko zacieśnia stopy procentowe. Dodał, że problemem Stanów Zjednoczonych nie jest wojna handlowa z Chinami, a właśnie działania prowadzone Rezerwę Federalną. Pod koniec posunął się nawet do określenia obecnej polityki monetarnej jako „loco”, czyli z hiszpańskiego „szalonej”.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego wzięła w obronę Powella i powiedziała, że jego działania nie są w żaden sposób szalone i są w pełni uzasadnione.

Nieco wcześniej Bostic z FED opowiadał o swoim prognozach gospodarczych. Powiedział, że poziom bezrobocia w USA jest obecnie na „bardzo, bardzo niskim poziomie”. Wiele wskaźników mówi, że gospodarka radzi sobie świetnie. Przez resztę roku sytuacja powinna pozostać stabilna. Gospodarka na razie nie ulega przegrzaniu, a FED nie zamierza zatrzymać podwyżek stóp.

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 11 października

Kalendarz makroekonomiczny 11.10.2018

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here