Naga Marketsazjatyckie pole ryżuKalendarz makroekonomiczny jasno wskazuje, że największe światowe gospodarki nadal są w nastroju świątecznym. Najważniejszą publikacją dnia będzie sprzedaż nowych nieruchomości w USA oraz wskaźnik zaufania konsumentów. Na Wall Street w końcu doszło do odbicia wzrostowego. I to nie byle jakiego! S&P500 urósł w środę o blisko 5%. W nocy najwięcej doniesień było z Chin, to właśnie na Kraju Środka skupimy się w dzisiejszym przeglądzie.

Pierwszy spadek zysków w przemyśle od lat

W nocy Chińczycy opublikowali informacje dotyczące zysków w przemyśle za listopad. Już w październiku wynik w wysokości +3,6% r/r był najniższy od ponad pół roku. W listopadzie statystyka spadła w ujemny region do -1,8% r/r. Jest to pierwszy przypadek spadku zysków od trzech lat.

Zdaniem Reutera negatywny odczyt odzwierciedla spowolnienie wzrostu sprzedaży oraz cen producentów, które idą w parze z wyższym kosztem produkcji. Ekonomiści spodziewają się pogorszenia wyników w przyszłym roku wraz ze spadającym popytem oraz niewielką inflacją PPI. Niektórzy ostrzegają nawet, że może ona spaść poniżej zera.

Chiński zysk w przemyśle
Chiński zysk w przemyśle od dawna nie był tak nisko. Źródło: Bloomberg

USA i Chiny będą kontynuować rozmowy handlowe

Urzędnicy średniego szczebla z USA i Chin spotkają się w połowie stycznia w Pekinie. Ma to być próba przyspieszenia negocjacji handlowych pomiędzy dwoma największymi gospodarkami świata. Na razie nie są znane szczegóły, Amerykanie potwierdzili jedynie stworzenie delegacji pod przewodnictwem Zastępcy Przedstawiciela Handlu Jeffreya Gerrisha.

Chińczycy zapowiedzieli również, że od 1 stycznia wycofają taryfy celne nałożone na 94 produkty, dotyczy to między innymi rudy żelaza. Ponadto zostaną wycofane wszystkie opłaty z produktów produkowanych w Makau i Hong Kongu.

W międzyczasie chiński członek zarządu Komisji Rozwoju Narodowego i Reform zapowiedział, że w przyszłym roku instytucja postara się wzmocnić gospodarkę poprzez skupienie się na sektorze zaawansowanego przemysłu. Wsparcie otrzyma również sektor prywatny. Chińczycy postarają się rozwiązać także problemy związane z trudnościami z finansowaniem działalności przez przedsiębiorstwa prywatne.

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 27 grudnia

kalendarz makroekonomiczny 27.12.2018

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here