Naga MarketsXi Jinping, prezydent Chin

Rozpoczął się Dziewiętnasty Kongres Partii Ludowej, który zdaniem wielu ma posłużyć obecnemu prezydentowi ChRLD do ugruntowania swojej pozycji. Kongres otworzył, nie kto inny, jak właśnie Xi Jinping, który nie zabrzmiał szczególnie komunistycznie…


Potrzeba pogłębienia bieżących reform w państwie oraz zero tolerancji dla korupcji – to były wiodące tematy przemówienia Xi, otwierającego odbywający się raz na pięć lat Kongres. Jednak uwagę zachodnich komentatorów przykuły zupełnie inne słowa chińskiego lidera. W trakcie swojej dzisiejszej wypowiedzi Xi Jinping zapewnił, że decydujący głos w podziale zasobów w krajowej gospodarce będzie mieć rynek – nie partia. Z punktu widzenia inwestorów, jest to wyraźna zapowiedź kontynuacji obecnego kierunku Chin. Jednocześnie zapowiedź wytężonej pracy nad potrzebnymi reformami, nawet kosztem rozwoju gospodarki nie brzmi już tak optymistycznie. Wrażliwe na doniesienia z Chin AUD/USD kończy sesję azjatycką w niemal tym samym punkcie w którym ją zaczęło:

Te artykuły również Cię zainteresują
Na wykresie godzinowym pary można dostrzec powoli rysującą się formację RGR. Pokonanie ostatnich dołków zaneguje wzrostowy scenariusz

3 podwyżki Fed w 2018 roku

Wtorkowa sesja upłynęła pod znakiem dolarowych byków, które również w środę nie odpuszczają. Niewielkie wzrosty względem USD notuje jedynie CAD oraz AUD: 

Tymczasem w nocy mieliśmy okazję wysłuchać komentarzy kierującego oddziałowi Fed w Philadelphii, Patricka Harkera. W rozmowie z dziennikarzami Wall Street Journal stwierdził, że jego zdaniem jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych w tym roku jest odpowiednia. Mimo swojego ogólnie jastrzębiego nastawienia, Harker zauważa potrzebę stałego monitorowania najważniejszych wskaźników makroekonomicznych i reagowania na ich zmiany. Nie widzę oznak by inflacja wymykała się spod naszej kontroli – zapewnił Harker prognozując aż trzy podwyżki amerykańskich stóp procentowych w przyszłym roku.

Czego oczekiwać po brytyjskim rynku pracy?

Najważniejszymi publikacjami przedpołudnia będą dane z rynku pracy Wielkiej Brytanii. O godzinie 10:30 poznamy nie tylko uaktualnioną stopę bezrobocia, ale również najnowsze wyliczenia średnich zarobków na godzinę na Wyspach.

Analitycy Barclays oczekują, że sierpniowe dane okażą się zgodne z prognozami rynkowymi i będą kontynuacją stabilnego trendu wzrostowego jaki obserwujemy od miesięcy. Choć kreacja nowych miejsc pracy może nieco spowolnić, nie sądzimy by spadek ten miał wpływ na stopę bezrobocia – czytamy w komentarzu banku.

Otrzymuj komentarze największych banków inwestycyjnych na swoją skrzynkę mailową>>>

Na temat porannych publikacji wypowiedzieli się również analitycy Morgan Stanley. Podobnie jak Barclays czy HSBC, bank oczekuje pozytywnych danych. Sierpniowy stan brytyjskiego rynku pracy nie powinien różnić się znacząco od raportowanego w lipcu, a stopa bezrobocia nadal powinna wynosić 4,3% – czytamy w komentarzu Morgan Stanley.  Analitycy banku spodziewają się jednak spadku średniego, tygodniowego wynagrodzenia do poziomu 1,9% m/m. Dane te mogą negatywnie wpłynąć na wycenę funta w krótkim terminie, lecz sytuacja w długim terminie nie powinna ulec zmianie. (…) dzisiejsze dane będą kluczowe dla listopadowej podwyżki BoE – przekonuje Morgan Stanley.

GBP/USD od początku tego tygodnia utrzymuje się w szerokim kanale spadkowym. Na drodze niedźwiedzi stoi kilka stref wsparcia z których najbliższa znajduje się już w okolicy 1.3160:

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 18 października

Po względnie spokojnej sesji azjatyckiej, najbliższym, ważnym z punktu widzenia rynków finansowych będzie wystąpienie publiczne Mario Draghiego. Prezes Europejskiego Banku Centralnego weźmie udział w konferencji dotyczącej reform strukturalnych w strefie euro. Początek wydarzenia tuż po godzinie 10:00 czasu polskiego.

Pół godziny później poznamy wspomniane już raporty z brytyjskiego rynku pracy, a wśród nich – stopę bezrobocia oraz claimant count change czyli wskaźnik zmiany zatrudnienia w gospodarce. Ponadto, brytyjskie ONS opublikuje również najnowsze wyliczenia indeksu średniego wynagrodzenia w kraju.

O godzinie 14:00 William Dudley, szef oddziału Fed w Nowym Jorku oraz kierujący oddziałem Fed w Dallas, Robert Kaplan wezmą udział w moderowanej dyskusji dotyczącej rozwoju regionalnego podczas spotkania zorganizowanego przez Hearst, w Nowym Jorku, w USA. Pół godziny później opublikowany raport wydanych pozwoleń na budowę domów oraz indeks rozpoczętych prac budowlanych w Stanach Zjednoczonych.

Najważniejszą publikacją popołudnia dla wszystkich inwestujących w ropę naftową będą zaplanowane na godzinę 16:30 dane amerykańskiej EIA, która jak co tydzień podzieli się z nami wyliczeniami zapasów surowca w magazynach. Dzień na rynku symbolicznie zakończy zaplanowana na godzinę 20:00 publikacja beige book.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here