Naga Marketsczerwony parasol patioDzisiejsza noc upłynęła w miarę spokojnie. O 2:15 miało miejsce przemówienie prezesa FED. Powell nie powiedział jednak nic odkrywczego. Caixin opublikował swój wskaźnik PMI dla przemysłu. Co ciekawe, odczyt okazał się lepszy od oficjalnych danych z wczoraj. W trakcie sesji europejskiej poznamy szereg danych dotyczących sprzedaży detalicznej, PMI dla przemysłu i bezrobocia w poszczególnych krajach należących do strefy euro z Niemcami na czele. Po południu Kanada poda swój odczyt PKB, a USA wskaźnik ISM dla przemysłu.

Chińskie PMI zaskakuje

Wczorajszy, oficjalny odczyt PMI dla przemysłu w Chinach był tragiczny, okazał się znacznie gorszy od oczekiwań rynkowych i wskazywał na pogłębienie spadków. Biorąc pod uwagę, że już poprzedni wynik podany przez Caixin był dużo słabszy niż rządowe statystyki, tym razem również spodziewano się pogromu. Dane jednak okazały się nadzwyczaj pozytywne.

Mediana analityków mówiła, że PMI w przemyśle wg Caixin wyniesie 48,5 pkt, lecz ostatecznie jest na poziomie 49,9 pkt (poprzednio 48,2 pkt). Nadal nie przekracza poziomu 50 pkt, czyli wciąż mowa o kurczeniu się chińskiego przemysłu, ale w znacznie mniejszym stopniu niż obawiały się rynki.

chiny pmi w przemyśle caixin
Wygląda na to, że odczyt ze stycznia był tylko jednorazowym szokiem

Skąd ta poprawa?

Zhengsheng Zhong z CEBM Group skomentował najnowszy odczyt. Jego zdaniem wskazuje on na poluźnienie sentymentu spadkowego w Państwie Środka. Subindeks dla nowych zamówień po dwóch miesiącach kurczenia się powrócił do wzrostów. Wynik dla nowych zamówień na eksport jest drugi najwyższy w ciągu ostatniego roku.

Znacząco poprawiła się sytuacja wewnątrz kraju, popyt się nasilił. To samo wskazywał już wczorajszy, oficjalny raport. Co ważne, zagraniczny popyt nie kurczy się w takim tempie co rok temu. Mocno spada wielkość zapasów, co przełoży się w przyszłości na wzrost produkcji.

Ogólnie mówiąc, inwestycje w infrastrukturę wesprą Chińczyków w dłuższym okresie. Pomagają również ceny producenckie oraz odbicie na międzynarodowym rynku surowcowym. Nadal widać jednak problemy na polu finansowania działalności przemysłu, warunki kredytowania pozostają ciasne, a poziom zadłużenia wysoki.

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 1 marca

kalendarz makroekonomiczny 1.03.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here