Naga MarketschinyW dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym znajduje się więcej pozycji niż przez trzy poprzednie dni razem wzięte. W nocy opublikowano dane dotyczące chińskiego przemysłu, a główne agencje zaktualizowały rating Nowej Zelandii. W trakcie sesji europejskiej poznamy serię danych ze strefy euro, w tym PKB wielu krajów, niemiecką sprzedaż detaliczną i zmianę bezrobocia oraz wskaźnik ubóstwa z Wielkiej Brytanii. Po południu najciekawszy będzie odczyt dotyczący sprzedaży nowych nieruchomości w USA.

Chiński przemysł się kurczy, ale wolniej niż poprzednio

W nocy poznaliśmy odczyty PMI z Chin. Wskaźnik dla przemysłu wyniósł 49,5 pkt przy oczekiwaniach na poziomie 49,3 pkt. Wynik nieco poprawił się w porównaniu do miesiąca wcześniej, gdy wyniósł 49,4 pkt, jednak wartość indeksu poniżej granicznych 50 pkt nadal wskazuje na kurczenie się przemysłu. Sytuacja w usługach wygląda znacznie lepiej, PMI wyniosło 54,7 pkt, znacznie lepiej od oczekiwanych 53,9 pkt (poprzednio 53,8 pkt).

pmi w przemyśle chiny
Spadek dynamiki chińskiego przemysłu jest jasno widoczny

Dzisiejszy odczyt oznacza zmniejszanie się przemysłu w Państwie Środka drugi miesiąc z rzędu. Sytuacja ta to kolejna oznaka szerszego spowolnienia. Ryzyko dla globalnej gospodarki będzie wzrastać wraz z gorszą sytuacją w Chinach. Efekty odczuły już inne gospodarki azjatyckie.

Chiński rząd stara się zwiększyć aktywność gospodarczą, ale na razie bez skutku. Nie pomaga trwająca wojna handlowa ze Stanami Zjednoczonymi. Z drugiej strony cieszyć mogą silne usługi, które jednak nadal nie są podstawą tutejszej gospodarki. ANZ jest zdania, że starania rządu będą widoczne dopiero w dłuższym okresie.

Rating Nowej Zelandii bez zmian

Dziś w nocy pojawiły się informacje w sprawie ratingu Nowej Zelandii. Agencja S&P utrzymała ocenę na poziomie AA, ale podniosła perspektywę na pozytywną. Z kolei Fitch utrzymał zarówno rating (AA), jak i perspektywę stabilną.

W komentarzu opublikowanym przez Fitch chwalona jest otwarta retoryka rządu i wysokie standardy prowadzenia polityki, które zmniejszają ryzyko związane z wysokim poziomem zewnętrznego zadłużenia oraz problemów gospodarstw domowych. Perspektywa nie została zwiększona z powodu ryzyka zewnętrznego. Według agencji RBNZ nie podniesie stóp procentowych aż do roku 2020.

wykres NZDUSD M15 31.01.2019
NZDUSD nie zareagował na decyzje ratingowe (widoczny skok ceny to efekt wczorajszej decyzji FOMC)

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 31 stycznia

kalendarz makroekonomiczny 31.01.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here