Naga Marketschiny nocąTo już drugi dzień z rzędu z kalendarzem makroekonomicznym wypchanym po brzegi. W trakcie sesji europejskiej skupimy się przede wszystkim na odczycie PMI dla przemysłu z Niemiec i Francji, a także na wysokości inflacji CPI w strefie euro. Rynki oczekują niższej dynamiki wzrostu cen. Wydarzeniem dnia będzie jednak publikacja danych dotyczących amerykańskiego rynku pracy, ze zmianą zatrudnienia w sektorach pozarolniczych (NFP) na czele. W nocy poznaliśmy informacje dotyczące PMI w chińskim przemyśle wg Caixin, odczyt jest jeszcze gorszy niż oficjalne dane rządu.

Chińskie PMI najsłabsze od prawie trzech lat

O 2:45 w Chinach opublikowano raport dotyczący PMI w przemyśle. Poprzedni odczyt wyniósł 49,7 pkt, tym razem oczekiwano niewielkiego osłabienia (49,6 pkt). Ostateczny wynik okazał się jednak znacznie gorszy, bo wyniósł 48,3 pkt. To drugi miesiąc poniżej poziomu 50 pkt i najsłabszy rezultat od lutego 2016 roku.

Subindeks nowych zamówień mocno zanurkował, wskazuje na spadek popytu w całej branży produkcji. Mimo to wartość zamówień na eksport wynosi powyżej 50 pkt i jest najwyżej od marca zeszłego roku. Wygląda na to, że rozejm w wojnie handlowej ze Stanami Zjednoczonymi przywrócił nieco równowagi w chińskim przemyśle. Słaby odczyt PMI wskazuje przede wszystkim na problemy wewnętrzne Państwa Środka, konflikt z USA nie pogarsza sytuacji.

pmi w przemyśle caixin chiny
Wynik chińskiego PMI w przemyśle ostro zanurkował

Trump: Porozumienie zależy od wyniku rozmów z Xi Jinpingiem

Donald Trump powiedział w czwartek, że wkrótce może dojść do jego spotkania z chińskim prezydentem. W trakcie rozmów będzie chciał sfinalizować detale nowej umowy handlowej. Dodał, że obecnie trwające negocjacje przynoszą skutki.

„Spotkania idą dobrze, po obu stronach widać dobrą wolę i chęć do porozumienia. Ostateczne porozumienie nie zostanie osiągnięte dopóki nie spotkamy się z Prezydentem Xi w najbliższej przyszłości, aby przedyskutować i znaleźć wspólny język w kwestii kilku trudnych punktów”, napisał amerykański prezydent.

W czwartek miał miejsce drugi dzień negocjacji między amerykańskim Przedstawicielem Handlu a chińskim wiceprezydentem. Są to najważniejsze rozmowy od czasu poprzedniego spotkania Xi i Trumpa. Amerykański prezydent mocno wierzy w osiągnięcie porozumienia przez 1 marca.

Kalendarz makroekonomiczny na poniedziałek, 1 lutego

kalendarz makroekonomiczny 1.02.2019
źródło: pl.investing.com

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here