Naga Marketschińskie lampiony z chińskimi znaczkamiOstatnia sesja tygodnia okazała się bardzo ciekawa w Azji. Chińczycy podali dewastujące dane dotyczące bilansu handlowego, przy okazji dokonując dużego błędu (pomylono znaki przy eksporcie). Finalny wzrost PKB w czwartym kwartale w Japonii był dużo lepszy od wstępnego odczytu. Sesja europejska powinna upłynąć spokojnie. Dziś ma miejsce publikacja zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych w USA, czyli NFP. Rynki oczekują wzrostu o ok. 180 tysięcy osób.

Dwucyfrowy spadek chińskiego eksportu

Po 4 polskiego czasu Chiny podały dane dotyczące handlu. Nikt nie oczekiwał takiego pogromu. Nadwyżka handlowa w lutym wyniosła 34,46 mld CNY przy oczekiwaniach na poziomie 252,3 mld CNY (poprzednio 271,16 mld CNY).

Winę za tak słaby wynik ponosi silny spadek eksportu, który w ujęciu rocznym zmniejszył się o 16,6% (a denominowany w dolarach aż o 20,7%). Ponadto w momencie publikacji danych doszło do znaczącej pomyłki. W pierwszej chwili podano informację, że eksport wzrósł o 16,6%, dopiero po chwili zmieniono znak na minus.

W rezultacie doszło do silnej huśtawki na dolarze australijskim. AUDUSD najpierw podskoczył w region 0,7030, by następnie błyskawicznie zanurkować poniżej 0,7010. Reakcja spadkowa wydaje się bardzo niewielka, Aussie potrafiło mocniej reagować na nie tak złe dane z Chin.

wykres AUDUSD M5 08.03.2019
Na wykresie M5 widać zawahania ceny na AUDUSD

Zmniejszył się również import, co może świadczyć o spadku krajowego popytu. Import denominowany w juanach spadł o 0,3% r/r (oczekiwano +6,2%, poprzednio +2,9%), a w dolarach o 5,2% (oczekiwano -0,6%, poprzednio -1,5%). Przy danych handlowych z Chin warto wziąć pod uwagę fakt świętowania księżycowego nowego roku, który czasem wypada w styczniu, a czasem w lutym. Dlatego wiele osób uśrednia wartości z tych dwóch miesięcy.

Japońskie PKB lepsze od wstępnego odczytu

W nocy Japonia opublikowała ostateczny wynik PKB za czwarty kwartał ubiegłego roku. Odczyt okazał się wyższy od wstępnych danych. Wzrost gospodarczy wyniósł +0,5% w ujęciu kwartalnym (wstępne dane +0,3%). Pozytywne informacje mogą wspomóc nieco działanie Banku Japonii, który nadal jest bardzo daleko od osiągnięcia celu inflacyjnego.

japonia wzrost pkb
Japonia w czwartym kwartale odbiła się po wejściu w terytorium recesji

Japoński minister finansów powiedział, że niezły wynik wskazuje na odbudowę gospodarczą w kraju. Najwięcej uwagi należy poświęcić niższemu popytowi poza granicami kraju. Istnieje jednak obawa o dane z pierwszego kwartału, styczniowe odczyty okazały się w znacznej większości negatywne.

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 8 marca

kalendarz makroekonomiczny 08.03.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here