Naga MarketsOstatnia sesja tygodnia nie będzie obfita w dane makroekonomiczne. Przed południem poznamy jedynie bilans handlowy oraz dynamikę płac w strefie euro. W południe będzie miało miejsce wystąpienie prezesa Banku Anglii – Marka Carneya. W Chinach opublikowano kolejne mieszane dane, a Trumpowi wcale się nie spieszy do zawarcia porozumienia z Krajem Środka. Japoński premier mówi, że zamiast na inflacji lepiej skupić się na rynku pracy.

Nocne dane z Chin

O 4 nad ranem odbyła się publikacja serii wskaźników gospodarczych w Chinach. Dane były nieco mieszane. W sierpniu produkcja przemysłowa w ujęciu rocznym nieco przyspieszyła, z 6,0% do 6,1%, minimalnie lepiej od przewidywań rynkowych. Spadła też stopa bezrobocia, z 5,1% do 5,0%.

Z drugiej strony inwestycje w środki trwałe spadły z 5,5% do 5,3%, choć średnia prognoza mówiła o braku zmian. Oznacza to, że wartość wskaźnika znajduje się na historycznym dołku. Jest to jednak zasługa inwestycji rządowych, ponieważ w sektorze prywatnym wzrosły one w okresie od stycznia do sierpnia o 8,7% w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej. Prywatne inwestycje w środki trwałe stanowią 60% całości, reszta to wydatki rządowe.

Gwałtowny spadek chińskich inwestycji w środki trwałe

Trumpowi nie zależy na szybkim rozwiązaniu konfliktu

W związku z tym, że cła w Stanach Zjednoczonych grożą zwiększeniem presji na gospodarkę Chin, która już teraz spowalnia, rząd przesunął w ostatnich miesiącach punkt ciężkości na środki pobudzające wzrost gospodarczy, od zwiększenia wydatków na infrastrukturę do obniżenia podatków i opłat. Analitycy jednak twierdzą, że takie metody potrzebują trochę czasu, aby było czuć ich efekty i prawdopodobnie tylko złagodzą cios dla przedsiębiorstw, jeśli Waszyngton będzie wytaczał kolejne działa w wojnie handlowej.

Prezydent Trump wzruszył ramionami na ewentualną nową rundę rozmów handlowych z Chinami. Stwierdził, że USA ma przewagę w wybuchającej wojnie handlowej i czuje “brak presji”, aby rozwiązać konflikt. Wczoraj opublikował na Twitterze następujący wpis:

Abe woli rynek pracy od inflacji

Premier Japonii powiedział, że inflacja jest jedną z miar działania polityki monetarnej stosowanej przez Bank Japonii, ale kluczowym czynnikiem jest kreacja miejsc pracy. Wiele jeszcze brakuje do osiągnięcia celu cenowego, ale zaufanie Abe’a w działania banku centralnego jest wysokie. Nie uważa on, że Bank Japonii powinien utrzymywać bardzo luźną politykę monetarną na zawsze. Od Kurody i spółki zależy jednak, kiedy rozpoczną jej zacieśnianie.

Od czasu wypowiedzi Abe’a jen japoński umocnił się nieco w stosunku do dolara, choć z drugiej strony może to być po prostu reakcja spadkowa na wzrost z wczorajszego wieczora. USDJPY znajduje się obecnie w okolicach 111,80.

Poranne umocnienie jena

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 14 września

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here