Naga MarketsDzisiejsza noc była niezwykle ciekawa dla osób śledzących sytuację w krajach Pacyfiku i Azji. Głównym tematem jest sytuacja w Australii. W Kraju Kangurów wydarzyło się dziś tyle, że ciężko wybrać, od czego zacząć. Z kolei podczas sesji europejskiej oczy inwestorów będą skierowane na publikację danych PMI z krajów strefy euro oraz protokół z ostatniego posiedzenia EBC.

Dolar australijski przegranym sesji

Australia and New Zealand Banking Group (ANZ) rozpoczął serię istotnych wydarzeń w Australii. Bank opublikował najnowszy wskaźnik ANZ Stateometer. Wynika z niego, że w drugim kwartale roku w czterech stanach odpowiadających za blisko 90% PKB kraju doszło do spowolnienia. Ponadto wszystkie spadły poniżej linii trendu wzrostu gospodarki.

Dolar australijski zareagował na ten fakt gwałtownym osłabieniem, a potem pojawiły się kolejne negatywne dla kraju informacje. Australijski minister finansów Mathias Cormann złożył rezygnację. Co więcej, powiedział, że premier Malcolm Turnbull nie ma poparcia partii i również powinien podać się do dymisji.

Podczas zwołanej przez australijskiego premiera konferencji prasowej powiedział on, że nie ma zamiaru rezygnować ze swojego stanowiska. Dodał, że jeśli otrzyma list, w którym większość członków partii będzie za jego odwołaniem, to wtedy ustąpi oraz zrezygnuje z powrotu do bycia senatorem. Dodatkowo najbliższe obrady australijskiego parlamentu zostały przesunięte do 10 września.

Jakby tego było mało, Australia zdecydowała się zakazać producentowi telefonów Huawei udziału w budowaniu infrastruktury mobilnej w kraju. Na razie nie jest znana odpowiedź Chin, ale rynki spodziewają się jakiegoś ruchu w odwecie.

Dolar australijski w rezultacie wszystkich doniesień stał się najsłabszą walutą podczas dzisiejszej nocy. Skala spadków nie była bardzo duża, AUDUSD zanurkował o około 50 pipsów. Gdy do handlu dołączy Europa, być może zobaczymy dalsze spadki.

Nocny spadek AUDUSD

PMI i raport EBC

Dziś w końcu można powiedzieć, że sesja europejska nie będzie pusta pod względem danych makroekonomicznych. Od rana odbędzie się publikacja danych PMI – najpierw o 9:15 dla Francji, potem o 9:30 dla Niemiec, a o 10:00 dla całej strefy euro. Dane nie powinny odbiegać mocno od ostatnich odczytów, dynamika wzrostu usług i przemysłu powinna się utrzymać.

O 13:30 zostanie opublikowany raport z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Poznamy więcej szczegółów dotyczących lipcowej decyzji. Być może zobaczymy jakąś silniejszą reakcję na mocniejszym ostatnio euro.

Czy raport EBC wesprze euro?

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 23 sierpnia

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here