Naga MarketsDziś czeka nas całkiem duża porcja danych makroekonomicznych. Do najważniejszych z nich z pewnością będzie należeć publikacja danych dotyczących wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii. Ponadto poznamy nastroje gospodarcze w Niemczech i stopę bezrobocia w Polsce.

W nocy na celowniku traderów podczas sesji azjatyckiej był jen japoński, którego cena znów się osłabiła. USDJPY wzrosło z okolic 109,25 do 109,70, żeby potem nieco odsapnąć i ustabilizować się w okolicach 109,50. Głównym bohaterem godzin nocnych była ropa naftowa, której cena mocno spadła po doniesieniach z Rosji, która planuje wycofać się z cięcia produkcji.

Dobra passa jena nie trwała zbyt długo

Reuters opublikował najnowszą ankietę dotyczącą amerykańskiej gospodarki. Według ekonomistów, wzrost PKB w 2018 roku powinien wynieść 2,8%, najwięcej od trzech lat. W 2019 roku tempo wzrostu powinno jednak spaść do 2,5%, a w 2020 roku nawet do 1,8%. Szansa na recesję w ciągu najbliższych 12 miesięcy wynosi jedynie 15%.

Rynek jest przekonany o podwyżce stóp w czerwcu. Spośród ponad setki ankietowanych jedynie jeden ekonomista nie wierzy w zacieśnienie polityki monetarnej podczas najbliższego spotkania FED. Konsensus wśród ekspertów mówi o jeszcze dwóch dodatkowych podwyżkach stóp poza tą czerwcową. Stopa procentowa na koniec roku powinna wynosić 2,25-2,50%.

Tak wygląda ścieżka zacieśniania stóp przez FED

Czego spodziewać się po brytyjskim PKB?

Według Barclays, ostatnie dane makroekonomiczne wskazują, że w ujęciu kwartalnym wzrost brytyjskiego PKB wyniesie jedynie 0,1%, podobnie jak w poprzednim kwartale. Handel powinien przyczynić się neutralnie do tego wyniku po negatywnym wpływie w poprzednim okresie (-0,4% k/k). Nomura uważa, że jeśli nie dojdzie do niespodzianek w sprawie PKB, uwaga rynków skupi się na szczegółach dotyczących wydatków, zwłaszcza konsumpcyjnych oraz inwestycji w biznesie.

Po chwilowym odbiciu wzrostowym kabel powrócił wczoraj do spadków. Dzisiejsze dane mogą dodać siły bykom szukającym trwałego powrotu powyżej 1,34. Po 15 będzie miało miejsce przemówienie prezesa Banku Anglii – Marka Carneya. Jego komentarze również mogą wpłynąć na cenę funta. Wydaje się, że na parach powiązanych ze szterlingiem zaobserwujemy dzisiaj największą zmienność.

Czy dzisiejsze dane dodadzą sił kablowi?

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 25 maja

Sponsorem codziennych analiz jest broker FX88 dający swoim klientom dostęp do rachunku ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here