Naga MarketsFragment flagi UK wewnątrz flagi UEDzisiejsza noc upłynęła pod znakiem późnych wieści z Europy. Kraje Unii Europejskiej jednomyślnie zagłosowały za przesunięciem terminu Brexitu. Nie oznacza to jednak, że problemy Wielkiej Brytanii się skończyły, teraz Theresa May ma kilka tygodni na przekonanie parlamentarzystów do jej wersji umowy rozwodowej. Japonia opublikowała dane inflacyjne, które okazały się nieco gorsze od oczekiwań. Do osiągnięcia celu cenowego jeszcze daleka droga. W trakcie sesji europejskiej poznamy serię odczytów PMI z krajów UE, szczególnie warte śledzić Niemcy i Francję.

Brexit przesunięty co najmniej do 12 kwietnia

Liderzy krajów członkowskich UE jednomyślnie zgodzili się na przesunięcie daty Brexitu. Nie obyło się jednak bez twardych warunków. Brytyjczycy mają czas do 12 kwietnia na przyjęcie porozumienia wypracowanego przez Theresę May. Jeżeli tego nie zrobią, to jeszcze tego samego dnia opuszczą Unię bez porozumienia. W przypadku zgody ze strony Izby Gmin, Brexit nastąpi 22 maja.

Przed północą miała miejsce konferencja prasowa z udziałem Donalda Tuska i Jean-Claude’a Junckera. Liderzy UE powiedzieli, że Wielka Brytania zgodziła się na postawione warunki przedłużenia pobytu w Unii. To już ostateczny termin Brexitu, jeżeli do 12 kwietnia Theresa May nie uzyska zgody parlamentu, to nie będzie mowy o dalszym wydłużaniu terminu. Unia jest gotowa na ewentualny hard Brexit.

Theresa May wróci dziś do Londynu i zacznie lobbować swoje porozumienie. Uważa ona, że przystąpienie do wyborów europejskich byłoby błędem. Najbliższe tygodnie będą kluczowe dla przyszłości Wielkiej Brytanii. Posłowie Izby Gmin mają teraz jasno przedstawione scenariusze Brexitu, wszystko jest w ich rękach. Kurs funta zareagował na najnowsze doniesienia mocnym wzrostem. GBPUSD odbiło się od 1,30 i przez całą noc notowaliśmy wzrosty.

wykres GBPUSD M15 22.03.2019
Funt od wczorajszego popołudnia notuje wzrosty

Japońska inflacja znów zawiodła

W nocy Japonia opublikowała dane inflacyjne. Inflacja bazowa z wyłączeniem świeżej żywności wyniosła 0,7% przy oczekiwaniach na poziomie 0,8% (poprzednio 0,8%). Bank Japonii bierze pod uwagę głównie CPI z wykluczeniem świeżej żywności i energii. Tutaj wynik był zgodny z oczekiwaniem (0,4 % r/r), ale do osiągnięcia celu cenowego na poziomie 2% nadal daleka droga. Jen właściwie nie zareagował na najnowsze dane.

inflacja cpi japonia
Inflacja w Japonii znowu słabnie

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 22 marca

kalendarz makroekonomiczny 22.03.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here