Naga MarketsPrzegląd danych makroekonomicznychCzwartkowa sesja minęła w tle utrzymującego się apetytu na ryzyko na rynkach. To wywołało dalsze osłabienie dolara przy silnej aprecjacji euro i funta w wyniku optymizmu związanego z Brexitem. S&P 500 znalazł się na najwyższym poziomie w historii, a Bitcoin osiągnął poziom 23 777 USD. Dolar jest najsilniejszą walutą w piątek o poranku w gronie G8, choć zmiany są niewielkie. Stawkę zamyka jen japoński, który spada aż o -0,30%.

  • GBP oczekuje na wynik Brexitu. Notowania funta najwyżej od dwóch lat
  • Bitcoin wzrasta w piątek pozostając w okolicach 23 tys. dolarów o poranku
  • Kontrakty terminowe na S&P500 wzrosły w czwartek na historyczne maksima  
  • Kurs EUR/USD w okolicach 1,2250, a cena ropy WTI powyżej 48 dolarów

Kurs euro i funta na dwuletnich maksimach

Bank Japonii przedstawił w piątek plan zbadania skuteczniejszych sposobów osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2%, podążając śladami swoich amerykańskich i europejskich odpowiedników, gdy pojawiają się wątpliwości o kruche ożywienie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak powszechnie oczekiwano, bank centralny utrzymał stabilną politykę pieniężną i przedłużył o sześć miesięcy szereg środków mających na celu złagodzenie napięć w finansowaniu firm dotkniętych lockdownem.

Biorąc pod uwagę, że gospodarka i ceny pozostaną pod presją spadkową przez dłuższy okres ze względu na wpływ pandemii, bank centralny przeprowadzi ocenę dalszego skutecznego i trwałego luzowania polityki pieniężnej – napisano w oświadczeniu BoJ.

Bank Japonii ogłosi wyniki przeglądu, który, jak twierdzi, nie doprowadzi do żadnych zmian w ramach kontroli krzywej dochodowości w marcu.

Dolar traci w tym tygodniu na szerokim rynku, co tłumaczy się rosnącymi oczekiwaniami na przyjęcie przez Kongres pakietu fiskalnego (najprawdopodobniej w piątek). Dodatkowo Rezerwa Federalna nie dokonała, ale i też nie zapowiedziała żadnych zmian w programie QE, co do jego wysokości, czy też tzw. struktury.

W zamian za to przedstawiony został tzw. forward guidance dla QE – skup aktywów będzie trwał do momentu, kiedy bank centralny uzna, że osiągnięty został “znaczący postęp” w obszarze celów banku centralnego, czyli zatrudnienia i inflacji. W efekcie rynki zinterpretowały to jako brak istotnych zmian w 2021 r., co powinno sprzyjać hossie na rynkach akcji.

Tymczasem członek Europejskiego Banku Centralnego (Francois Villeroy) stwierdził, że bank centralny posiada wszelkie narzędzia i jest gotowy je użyć, aby ograniczyć negatywny wpływ kursu walutowego na inflację (może być to odniesienie do drożejącego euro).

Kalendarz makro na piątek 18 grudnia

Poniżej przedstawiamy kalendarz wydarzeń makroekonomicznych na piątek 18 grudnia. O 8:00 poznaliśmy sprzedaż detaliczną z wielkiej Brytanii, która w ujęciu miesięcznym pozostaje na ujemnym poziomie -3,8%, a w ujęciu rocznym wyniosła zaledwie 2,4%. Nieco lepiej wypadła bazowa sprzedaż detaliczna, która osiągnęła kolejno miesięczny i roczny poziom -2,6% oraz 5,6%.

Jeśli nie wyświetla Ci się kalendarz, wyłącz blokowanie reklam.

Aktualizowany na bieżąco Kalendarz Ekonomiczny obsługiwany jest przez Investing.com Polska.
Autor poleca również:


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here