Naga MarketsHaruhiko Kuroda, prezes BoJ
Haruhiko Kuroda, prezes BoJ

Bank Japonii (Bank of Japan, BoJ), poinformował po godzinie 4:00 czasu środkowoeuropejskiego, że zdecydował się utrzymać stymulanty polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie, obcinając jednocześnie kolejny raz prognozy inflacyjne. Kurs japońskiego jena reagował spadkami, szczególnie w stosunku do dolara amerykańskiego. Na początku środowej sesji na rynku walutowym brakuje jednak wyraźniejszej zmienności.


Prognoza inflacji obcięta z 1,4% do 0,9%, delikatny wzrost projekcji PKB

Bank Japonii pozostawił politykę pieniężną bez zmian, ponieważ po raz kolejny obniżył perspektywy inflacyjne, podkreślając, jak daleko jest od celu cenowego i jak niewiele jest możliwości zbliżenia się do niego przez bank centralny (w miejscu tym należy przypomnieć, że BoJ stara się osiągnąć dynamikę cen w okolicach 2%).

BoJ utrzymał swój program kontroli rentowności i skupu aktywów, poinformowano w oświadczeniu w środę, co było scenariuszem przewidywanym przez wszystkich z wyjątkiem jednego z 50 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga. Bank już czwarty raz z rzędu obniżył prognozę inflacji w raporcie kwartalnym.

W obliczu spotkania Europejskiego Banku Centralnego w czwartek i Rezerwy Federalnej w przyszłym tygodniu, przepaść między Bank of Japan i jego globalnymi odpowiednikami stale się powiększa. Choć FED może wkrótce zmniejszyć tempo podwyżek, to razem z EBC stara się powrócić do polityki sprzed kryzysu, dając sobie więcej miejsca do reagowania w przypadku kolejnych recesji.

W najnowszym raporcie bank obniżył prognozę inflacyjną na rok fiskalny rozpoczynający się w kwietniu do 0,9% z 1,4%, powołując się przede wszystkim na niższe ceny ropy. Obciął również prognozy na rok fiskalny 2020 o 0,1 p.p. Haruhiko Kuroda, gubernator banku stwierdził, że obecna inflacja bazowa rośnie w zakresie od 0,5 procent do 1 procent, i utrzymywał, że tempo w kierunku 2 procent inflacji jest nienaruszone. Najnowsze prognozy CPI nie uwzględniały wpływu rządowych wysiłków na rzecz zapewnienia bezpłatnej edukacji najmłodszym, dodał. W tym samym czasie instytucja podnosiła swoje prognozy PKB, z poziomu 0,8% do 0,9% w związku ze spadkiem ryzyka.

W reakcji na decyzję BoJ oraz aktualizacje kwartalnych prognoz notowania japońskiego jena tracą do dolara amerykańskiego i wypadają najgorzej wśród walut G8 na początku środowego handlu w Europie. Zmienność jest jednak ograniczona i USD/JPY porusza się nadal poniżej tegorocznych maksimów wyznaczanych w okolicach 110,00:

USDJPYDaily 23.01
Kurs dolara do japońskiego jena zyskuje po publikacji BoJ. Wykres D1

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 23 stycznia 2019

Nocna decyzja BoJ w sprawie stóp procentowych była niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem dnia. W kolejnych godzinach sesji europejskiej nie spodziewamy się żadnych istotniejszych publikacji. Jedynie o 14:30 kanadyjski urząd statystyczny przedstawi dane odnośnie podstawowej sprzedaży detalicznej za listopad, analitycy prognozując spadki w stosunku do wcześniejszych miesięcy:

Źródło: pl.investing.com


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here