Naga Marketskomentarz_makroDziewiątego maja ustanowiono święto upamiętniające koniec II Wojny Światowej w Europie. Rosjanie, jako jedyny naród na kontynencie świętują Dzień Zwycięstwa jako dzień wolny od pracy. Reszta Europy również ma nadzieje na święto – chyba większość z nas, a już z pewnością Grecy ucieszą się gdy europejscy ministrowie finansów dojdą do porozumienia w sprawie ateńskich długów. W dalekiej Japonii natomiast opublikowano raport z ostatniego posiedzenia Bank of Japan…


Zaczynając od Wschodu należy mieć na uwadze ostatnie, (nieco) lepsze dane z Chin. Tamtejsze Biuro Statystyk opublikowało w niedzielę najnowszy bilans handlowy kraju. Wynika z niego jasno, że Pekin zdołał zbudować w kwietniu nadwyżkę handlową. Niespodziewanym elementem raportu były znacznie niższe wartości importu – ten spadł w kwietniu o ponad 10% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Największy spadek odnotowano w imporcie miedzi – 570 tys. ton wobec 450 tys. ton zaraportowanych w kwietniu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Waluty, indeksy, surowce – handluj na globalnych rynkach, sprawdź ofertę FxPro

W raporcie z ostatniego posiedzenia Bank of Japan znajdziemy z kolei uspokajające stwierdzenia typu Gospodarka powoli zdrowieje czy Większość członków BoJ zgadza się co do tego, że cel inflacyjny zostanie osiągnięty, ale również ostrzeżenia o możliwości wprowadzenia kolejnych obniżek jeśli zajdzie taka potrzeba. Całość oświadczenia już jest dostępna na stronie BoJ. Spoglądając na wykres zauważamy, że jen kontynuuje swoją korektę jednak obyło się bez gwałtowniejszych ruchów:

Okolice zniesienia 38,2 i poziomu 108,00 są pierwszym logicznym poziomem oporu.
Okolice zniesienia 38,2 i poziomu 108,00 są pierwszym logicznym poziomem oporu.

Na co jeszcze czekamy?

Kwadrans po godzinie 9:00 pojawiły się pierwsze dane makroekonomiczne z Europy – szwajcarskie CPI w kwietniu okazało się być nieco lepsze od rynkowych prognoz i ukształtowało się na poziomie -0,4% (0,3%) w ujęciu rocznym (miesięcznym). USD/CHF lekko zniżkuje:

USDCHFH1O godzinie 11:10 wysłuchamy przemówienia szefa Fed Chicago, Charlesa Evansa, który wystąpi podczas Międzynarodowego Forum Finansowego, w Londynie.

Czekać będziemy również na wyniki rozmów europejskich ministrów finansów. Spotykają się oni dziś, aby przedyskutować raz jeszcze kwestię greckich długów. Zdaniem niemieckiego wicekanclerza, Sigmara Gabriela Europa musi przerwać tę niebezpieczną spiralę. Spotkanie rozpocznie się w okolicach godziny 15:00.

Kwadrans po godzinie 14:00 Kanadyjczycy opublikują raport dotyczący liczby rozpoczętych budów nieruchomości. Dzień z kolei symbolicznie zakończy Neel Kashkari, szef oddziału Fed w Minneapolis, który będzie przemawiał podczas spotkania w Klubie Ekonomicznym Minnesota, w Minneapolis. Początek wystąpienia zaplanowany na godzinę 19:00.

Sytuacja na wykresach

EURGBPH4
EUR/GBP znajduje się obecnie na oporze wyznaczonym przez mierzenia Fibonacciego. Jeśli zostałoby ono przełamane możliwa była by dalsza penetracja ruchu spadkowego – nawet w pobliże 0,7975. Pamiętajmy, że wciąż znajdujemy się w trendzie wzrostowym na wyższym interwale. Jeśli jednak byki nie znalazłyby siły na dalsze wzrosty, możliwym scenariuszem jest również cofnięcie się EUR/GBP w okolice zniesienia 38,2.

Sytuacja na parkietach

Po lepszych danych z Chin, rynki europejskie otwierają się nieco pewniej:

  • FTSE100 +0.45%
  • DAX +0.6%
  • CAC40 +0.5%
  • FTMIB +0.7%
  • IBEX35 +0.8%Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here