Naga Markets


Mark Carney, gubernator BoE

Po nieobfitującym w emocje posiedzeniu Banku Japonii i środowym posiedzeniu FOMC, uwaga inwestorów skupia się dzisiaj na Bank of England i zaplanowanej na 13:00 decyzji w sprawie stóp procentowych. Oprócz tego instytucja przedstawi zaktualizowane prognozy gospodarcze (w raporcie inflacyjnym), a o godzinie 13:30 miejsce będzie miała konferencja prasowa z udziałem gubernatora banku, Marka Carneya. Czy „Super Czwartek” wywoła dodatkową zmienność na GBP? Jeżeli BoE zdecyduje się na pierwszą podwyżkę stóp procentowych od niemal dekady, to niezaprzeczalnie powinniśmy być tego świadkami.


Ożywienie gospodarcze napędza podwyżkę stóp procentowych

Oczekiwania co do rozpoczęcia cyklu normalizacji polityki pieniężnej w wykonaniu Bank of England dawno nie były tak wysokie (80% za podwyżką o 25 p.b.). Wszystko za sprawą zauważalnego ożywienia lokalnej gospodarki i wzrostu dynamiki PKB pod koniec zeszłego tygodnia do poziomu 0,4% mdm wobec prognozowanego 0,3% mdm (co pozwoliło GBP wyraźnie się umocnić).

Chociaż analitycy są zgodni co do listopadowej podwyżki brytyjskich stóp, to tak naprawdę nikt nie wie jaką decyzję podejmą przedstawiciele MPC (lokalnego odpowiednika polskiej RPP). Nowy członek Rady, David Ramsden, twierdzi na przykład, że oznaki wzrostu inflacyjnego są na razie niewystarczające, aby podjąć decyzję o podniesieniu stóp. Konsenus w tym momencie zakłada rozkład głosów 6-2 na rzecz podniesienia stóp o 25 punktów bazowych – taka decyzja BoE niewątpliwie przełożyłaby się na umocnienie funta szterlinga. Dynamika aprecjacji zależna będzie natomiast od kontekstu i języka jakim Mark Carney i spółka obudują potencjalną normalizację polityki pieniężnej.

Według ankiety Bloomberga, ponad 75% analityków liczy na czwartkową podwyżkę stóp. Ich zdanie potwierdza poranna rekomendacja Jane Foley z Rabobanku, która przypisuje takiemu ruchowi 80% prawdopodobieństwa:

„Nagły skok oczekiwań co do podwyżki stóp w wykonaniu MPC jest automatyczną odpowiedzią na jastrzębią retorykę przedstawicieli Komisji, wzmacnianą danymi gospodarczymi z UK. Inflacja i PKB przesuwają się prowzrostowo. Jedynym problemem pozostają jedynie wskaźniki aktywności ekonomicznej, które korygują w ostatnich miesiącach. Nie zmienia to jednak faktu, że BoE coraz poważniej myśli o podwyżkach”

Rabobank nie liczy jednak na mocną podwyżkę, a na podwyżkę „gołębią”. Należy przez to rozumieć, że BoE zdecyduje się podwyższyć stopy, zaprezentuje jednak neutralne lub spadkowe prognozy gospodarcze, a Mark Carney podczas konferencji prasowej będzie bardzo ostrożny z prezentacją jakichkolwiek jastrzębich stanowisk.

Należy jednocześnie pamiętać, że dzisiejsza podwyżka znajduje się już tak mocno w cenie, że jej brak przełoży się na mocne osłabienie GBP. Inwestorzy skupiają się już na następnej podwyżce, więc jeżeli BoE nie dostarczy jakichkolwiek wskazówek w tym zakresie, funt szterling również może reagować negatywnie.

GBP/USD D1

Na kilka godzin przed decyzją BoE, GBP/USD kolejną sesję z rzędu walczy z oporem wyznaczanym przez październikowe maksima (1.3340), 23,6% zniesienia Fibonacciego (1.3290) oraz 33SMA. Istotne poziomy S/R to od góry 1.3654, 1.3520, 1.3340, 1.3048 i 1.2800.

Pozytywne dane z Australii

W godzinach nocnych australijski urząd statystyczny podawał dane dotyczące bilansu handlowego oraz podpisanych zgód na budowę. Dynamika wskaźników plasowała się na wyższym poziomie niż prognozy, dzięki czemu dolar australijski notował zauważalną aprecjację. AUD/USD znalazł się w niedużej odległości od istotnego oporu 0.7330.

GBP/AUD D1

W przypadku notowań GBP/AUD natomiast, jesteśmy świadkami drugiego dnia korekty po rozrysowaniu szczytów testujących poziomy z czerwca bieżącego roku. W tym momencie cena powraca do wsparcia 1.7177 (maksima wrześniowe).

Europejskie PMI i dane z USA – przygotowanie do sesji

Nawet gdy z kalendarza makroekonomicznego usuniemy główną część składową Super Czwartku, to nadal pozostaje w nim sporo interesujących publikacji makroekonomicznych. Do południa będą to wyniki PMI przemysłowego i dane z niemieckiego rynku pracy:

Źródło: pl.investing.com

O godzinie 13:30 pojawią się natomiast informacje z USA – jobless claims, produktywność sektora pozarolniczego i jednostkowe koszty pracy.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here