Naga MarketsTrader przed monitorami, na których znajdują się wykresyDzisiejsza noc upłynęła w miarę spokojnie. Poza danymi dotyczącymi bilansu handlowego Japonii nie było zaplanowanych żadnych istotnych publikacji makroekonomicznych. Sesja europejska również zapowiada się bez fajerwerków. O 8:00 poznamy wartość inflacji producenckiej w Niemczech oraz odbędzie się przemówienie Praeta z Europejskiego Banku Centralnego. Wydarzeniem dnia będzie wieczorna publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. FED powinien zawrzeć w nim wskazówki dotyczące swojej polityki monetarnej.

Nieco słabszy bilans handlowy Japonii

Przed 1 w nocy Japonia opublikowała dane dotyczące swojego bilansu handlowego. W styczniu deficyt wyniósł 1415,2 mld JPY, jest to wynik gorszy od oczekiwanych 1029,1 mld JPY (poprzednio -56,7 mld JPY). Skorygowany sezonowo bilans również zawiódł: -370 mld JPY vs prognozowane 150,7 mld JPY (poprzednio 183,6 mld JPY).

bilans handlowy japonii
Japoński bilans handlowy zawiódł

Eksport w ujęciu rocznym spadł o 8,4% (oczek. -5,7%, poprz. -3,9%). Jest to najszybsze tempo deprecjacji od października 2016 roku. Import zmalał mniej niż się spodziewano: -0,6% vs -3,5%, poprzednio +1,9%.

Najsilniej ucierpiała wielkość eksportu do Chin, w ujęciu rocznym spadła o 17,4%. Dla całej Azji wynik wyniósł -13,1%, a dla krajów UE -2,5%. Jedynie do Stanów Zjednoczonych wielkość eksportu wzrosła o 6,8% r/r. USDJPY zareagował na dane niewielkim wzrostem. Niedługo swoje przemówienie będzie miał prezes Banku Japonii, więc możemy spodziewać się większych ruchów na parach z jenem.

wykres USDJPY M15 20.02.2019
Delikatne umocnienie USDJPY

Amerykanie chcą wymusić na Chińczykach stabilnego juana

Kolejne doniesienia z rozmów handlowych na linii USAChiny. Tym razem Amerykanie poprosili Chińczyków o utrzymywanie stabilnej wartości juana. Nie chcą, żeby Państwo Środka wykorzystywało swoją walutę do zneutralizowania efektów nałożonych przez Stany taryf celnych.

Choć obawy co do manipulacji walutowej przez Chińczyków pojawiły się w trakcie rozmów między dwoma największymi gospodarkami świata kilkukrotnie, to nadal nie są znane szczegóły dotyczące tej kwestii. Administracja Trumpa zapowiedziała, że jeśli Chiny będą próbowały osłabić juana, to USA podniesie taryfy celne.

Juan jest najsilniej umacniającą się walutą dzisiejszej nocy. Od wczorajszego poranka USDCNY spadł o 1%. Obecnie cena pary oscyluje w okolicach 6,7200-50. Obawy o eskalację wojny handlowej zmniejszają się.

wykres USDCNY H1 20.02.2019
Juan był zwycięzcą nocnej sesji

Kalendarz makroekonomiczny na środę, 20 lutego

kalendarz makroekonomiczny 20.02.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here