Naga MarketsOstatnia sesja tygodnia bogata jest w dane makroekonomiczne. W nocy pojawiły się niezłe odczyty z Japonii, z kolei chińska produkcja przemysłowa zawiodła oczekiwania. W trakcie sesji europejskiej poznamy serię danych dotyczących PMI dla usług i przemysłu ze strefy euro. Donald Tusk zapowiedział, że umowa w sprawie Brexitu nie będzie renegocjowana. Amerykanie rzekomo odłożyli podwyżki taryf celnych na marzec.

Podwyżka opłat celnych dopiero w marcu

Administracja Trumpa jest w trakcie zatwierdzenia decyzji w sprawie opóźnienia do 1 marca podwyżki taryf celnych na chińskie towary o wartości 200 mld USD. Stawka zostanie podniesiona z 10% do 25%. O tym fakcie doniosły dwa źródła powiązane z tematem.

Dzisiaj powinno nastąpić oficjalne ogłoszenie tej decyzji. Oznacza to, że USA stosuje się do uzgodnień ze spotkania Donalda Trumpa z Xi Jinpingiem, do których doszło podczas spotkania krajów G20 w Argentynie. Jak na razie Biały Dom nie komentuje tych informacji.

Postęp w rozmowach handlowych trwa. W ciągu ostatnich dwóch tygodni Pekin zadeklarował się cofnąć taryfy nałożone na amerykańskie samochody, kupować znaczącą ilość soi oraz poprawić przestrzeganie prawa własności intelektualnej. Zmniejszy również próbę dominacji sektora technologicznego w ciągu następnej dekady.

Unia stoi twardo przy swoim stanowisku

Donald Tusk powiedział, że liderzy UE zgadzają się z obecnymi warunkami Brexitu, a umowa nie będzie podlegała dalszym negocjacjom. Najbardziej zależy im na braku twardej granicy z Irlandią. Jeśli jednak dojdzie do jej ustanowienia, to Unia będzie chciała szybko renegocjować nowe warunki handlowe z Wielką Brytanią.

Ponadto na wczorajszym spotkaniu liderów Unii zadecydowano, że nowe porozumienie handlowe z Wielką Brytanią powinno zostać osiągnięte do końca 2020 roku. Zdaniem Theresy May, zapewnienia UE co do obecnej umowy pomogą jej uzyskać większe poparcie w parlamencie. Liczy również na wsparcie ze strony Unii w tej kwestii. W nocy EURGBP wzrósł i wrócił w okolice z wczorajszego popołudnia.

wykres EURGBP M15 14.12.2018
EURGBP M15

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 14 grudnia

kalendarz makroekonomiczny 14.12.2018

Partnerem cyklu jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here