Naga MarketsDzisiejsza noc upłynęła bez większych rewelacji. Giełdy azjatyckie na ten moment rosną. W trakcie sesji europejskiej poznamy wskaźnik nastrojów biznesowych w Niemczech, który będzie istotnym odczytem dla ceny euro. Amerykański Sekretarz Handlu ogłosił, że USA i Chiny są skore do zakończenia wojny handlowej. Niezbędne jest jednak dokonanie reform gospodarczych przez Kraj Środka. Morgan Stanley obawia się o skutki zawieszenia pracy rządu w USA.

Umowa między USA a Chinami możliwa

Wilbur Ross – amerykański Sekretarz Handlu – jest pozytywnie nastawiony do możliwości osiągnięcia porozumienia z Chinami. Uważa, że wojna handlowa nie jest korzystnym rozwiązaniem dla żadnej ze stron. Jego zdaniem wiele zależy od chęci Chińczyków do przeprowadzenia dalszych reform gospodarczych oraz większego otwarcia rynku. W przyszłym tygodniu nastąpi spotkanie chińskiego wicepremiera z Robertem Lighthizerem.

„Najtrudniejsze kwestie dotyczą reform strukturalnych, szczególnie związanych z ochroną praw intelektualnych. Kolejnym ważnym czynnikiem jest równy dostęp do rynków. Idea wymuszonego transferu technologii także pozostaje do rozwiązania” – powiedział Ross w czwartkowym wywiadzie dla Bloomberg TV.

Sekretarz Handlu dodał, że negocjatorzy wypracowali postęp na polu „łatwiejszych” kwestii spornych. Ustalono, jakie ilości określonych amerykańskich produktów będą kupować Chińczycy, na przykład gazu ziemnego i soi. „Obecnie wiemy tylko, że jeśli obie strony wykażą trochę dobrej woli i wspólnej pracy, to może uda się osiągnąć porozumienie” – podsumował Ross.

CEO Morgan Stanley obawia się o sytuację w USA

James Gorman w wywiadzie udzielonym podczas spotkania Światowego Forum Ekonomicznego powiedział, że przedłużony okres zawieszenia rządu będzie „ekstremalnie negatywny”. Jako główny powód podał 800 tys. rodzin, które odczuwają skutki tej sytuacji. USA nie powinno działać w ten sposób. Mam szczerą nadzieję, że liderzy obu stron dojdą do porozumienia w tej wydawało by się prostej kwestii”.

Patrząc na skalę makroekonomiczną, Gorman obawia się efekt, jaki zawieszenie rządu wywoła na rynku akcji. Szczególnie po bardzo ciężkim dla inwestorów grudniu, gdy doszło do gwałtownego spadku wszystkich najważniejszych indeksów. Jego zdaniem sentyment na giełdach jest zbyt negatywny jak na kondycję amerykańskiej gospodarki.

wykres
Zdaniem CEO Morgan Stanley inwestorzy potrzebują teraz dobrych informacji

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 25 stycznia

kalendarz makroekonomiczny 23.01.2019
źródło: pl.investing.com

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraztokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here