Naga MarketsDroga w Australii i znak ostrzegawczy z kanguremSesja azjatycka upłynęła pod znakiem reakcji na wczorajszą decyzję FOMC. Kurs dolara wyraźnie się osłabił, na czym szczególnie skorzystały waluty Pacyfiku. W Nowej Zelandii opublikowano PKB za czwarty kwartał, choć dane były zgodne z oczekiwaniami, to wzmocniły dolara nowozelandzkiego. Australia opublikowała dane z rynku pracy, stopa bezrobocia spadła do najniższego poziomu od ośmiu lat. Dziś wolne mają Japończycy. O 9:30 poznamy decyzję SNB w sprawie stóp procentowych, a godzinę później dane dotyczące brytyjskiej sprzedaży detalicznej.

Świetne dane z Australii

O 1:30 polskiego czasu Australijczycy opublikowali dane dotyczącego rynku pracy. Zmiana zatrudnienia wyniosła jedynie +4,6 tys. osób przy oczekiwaniach na poziomie +15 tys. (poprzednio +38,3 tys. zrewidowane z +39,1 tys.). Mimo to stopa bezrobocia spadła do 4,9% (poprzednio 5,0%, nie spodziewano się zmian), co oznacza, że jest najniżej od ośmiu lat.

australia stopa bezrobocia
Ostatni raz tak niskie bezrobocie w Australii było na początku dekady

Dane zostały przyjęte pozytywnie przez rynek, co widać po reakcji dolara australijskiego. Pierwsza fala wzrostów na AUDUSD nastąpiła po decyzji FOMC, a druga po publikacji danych. Mimo iż część publikowanych danych była negatywna, to spadek bezrobocia poniżej 5% jest głównym tematem.

AUDUSD M15 21.03.2019
Aussie zareagował bardzo pozytywnie na dane z rynku pracy

Niezła sytuacja na rynku pracy może dać trochę oddechu Bankowi Rezerwy Australii, który obecnie balansuje pomiędzy gołębimi i jastrzębimi scenariuszami prowadzenia polityki monetarnej. Jeżeli w tym roku miałoby dojść do cięcia stóp, to z pewnością zostanie ono przesunięte w czasie.

PKB Nowej Zelandii zgodnie z oczekiwaniami

Nowa Zelandia opublikowała finalne informacje na temat wzrostu PKB za czwarty kwartał. W ujęciu kwartalnym wynik wyniósł +0,6%, tak jak oczekiwano. Dane rok do roku okazały się nieco niższe od oczekiwań: +2,3% vs +2,5% (poprzednio +2,6%). Mimo to reakcja rynków była pozytywna.

Trzeba wziąć pod uwagę, że mowa tu o danych sprzed prawie trzech miesięcy. Dużo ciekawsza będzie sytuacja w pierwszym kwartale. Wstępne wyniki PKB mogą mieć wpływ na decyzję RBNZ o konieczności cięcia stóp procentowych.

wykres NZDUSD M15 21.03.2019
Dolar nowozelandzki jest jednym ze zwycięzców dzisiejszej nocy

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 21 marca

kalendarz makroekonomiczny 21.03.2019

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here