Naga MarketsNajważniejszym wydarzeniem sesji azjatyckiej była publikacja październikowego raportu podsumowującego kondycję rynku pracy Australii. Większość głównych wskaźników wyraźnie się umacniała, silnie zawiodła jednak zmiana zatrudnienia. Jak na dane reagował AUD oraz co czeka nas w trakcie dzisiejszej sesji? Szczegóły wewnątrz porannego komentarza makroekonomicznego.


Australia: Główna miara zawodzi, jednak…

Zmiana zatrudnienia na poziomie +3,7 tys. okazała się silnym rozminięciem z oczekiwanym wzrostem o 18,8 tys. oraz z wynikiem poprzednim na 26,6 tys. (zrewidowanym spadkowo do 19,8 tys.). Analizując jednak pozostałą część raportu widać, że jej składowe wypadały nad wyraz dobrze:

  • Stopa bezrobocia: 5,4% wobec oczekiwań i wyniku poprzedniego na 5,5% – najniższy wynik od lutego 2013
  • Zmiana zatrudnienia na pełny etat: 24,3 tys., poprzednio 6,1 tys. (zrewidowano wzrostowo do 9,3 tys.) – wzrost 13 miesiąc z rzędu

Powodem spadków głównego wskaźnika zmiany zatrudnienia była o wiele mniejsza ilość osób pracujących na niepełny etat – w tym zakresie z pracy zrezygnowało lub straciło ją prawie 21 tysięcy osób.

Stopa bezrobocia w Australii

Zdaniem analityków TD Securities oraz Nomury wyniki australijskiego raportu są mieszane, jednak spadek stopy bezrobocia i wzrost zatrudnienia pełnoetatowego powinien przysłonić negatywny wpływ deprecjacji głównego wskaźnika (wobec prognoz i wyników z wcześniejszego okresu). Kolejny raport pojawi się pod koniec lutego i do tego czasu nie powinniśmy spodziewać się żadnej decyzji w wykonaniu RBA – zdaniem TDS pierwsza podwyżka stóp o 25 punktów bazowych czeka nas w maju 2018 (o ile raport dotyczący zatrudnienia lub inflacji nie okażą się negatywne).

W reakcji na nocne dane, AUD/USD najpierw rozrysował nowe minima sesji (które do tej pory nie zostały przetestowane), a następnie nowe maksima czwartkowe (na ich test również nadal czekamy). Zmienność w pierwszych minutach po publikacji wyniosła około 40 pipsów, następnie notowania jednak się uspokoiły. Początkowy spadek był reakcją na gorszy wynik głównego wskaźnika, rynki szybko jednak przetworzyły decyzję biorąc pod uwagę silne wartości pozostałych składowych:

AUD/USD M5 – reakcja na raport z rynku pracy

Podobna reakcja na pozostałych parach z dolarem australijskim. Silnie reagował między innymi AUD/JPY – od momentu publikacji raportu notowania są jednak blokowane przez dzienny poziom pivot na 85.90.

Dużo się dzieje w czwartkowym kalendarzu – przygotowanie do sesji 16 listopada 2017

Oprócz emocji związanych z publikowanym w nocy raportem z australijskiego rynku pracy, w przeciągu sesji w Europie i USA inwestorzy liczyć mogą na kolejne ataki zmienności związane z danymi makroekonomicznymi:

Źródło: pl.investing.com

Najpierw zapewni je raport UK dotyczący sprzedaży detalicznej w minionym miesiącu (analitycy nie są zgodni co do rezultatów i w ujęciu miesięcznym spodziewają się przyspieszenia dynamiki, w ujęciu rocznym jednak jej znacznego spowolnienia). Kolejna publikacja to wartości październikowej inflacji konsumenckiej w strefie euro – konsensus rynkowy nie zakłada większych zmian, takowe mają pojawić się jedynie w przypadku CPI m/m (spowolnienie do 0,1%).

Druga część dnia to coczwartkowe jobless claims oraz seria innych danych z USA – dotyczących między innymi wskaźnika przemysłowego FED z Filadelfii. O tej samej godzinie (14:30) raportem o sprzedaży przemysłowej podzieli się Kanada.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here