Naga Marketsa kiwi kiwi kiwi Dzisiejsza noc była całkiem ciekawa. Bank Japonii podjął decyzję w sprawie polityki pieniężnej. Zgodnie z oczekiwaniami, obyło się bez zmian. Australia opublikowała świetne dane z rynku pracy – zatrudnienie w listopadzie wzrosło o 37 tys. osób przy oczekiwaniach na poziomie 20 tys. Opublikowane przed północą dane dotyczące PKB Nowej Zelandii rozczarowało rynki. Niektóre instytucje już prognozują możliwość cięcia stop procentowych w przyszłym roku. Dziś czeka nas jeszcze decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych.

Bank Japonii nie zaskoczył nikogo

Zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, Bank Japonii pozostawił krótkoterminową stopę procentową na poziomie -0,1%, a cel dla dziesięcioletnich obligacji skarbowych w okolicach zera. Bez zmian pozostaje również deklaracja elastycznego programu skupu obligacji w wysokości około 80 bln jenów rocznie. BOJ zapowiada także, że ekstremalnie niskie stopy procentowe pozostaną jeszcze przez dłuższy czas.

Zarząd Banku Japonii był w miarę zgodny, choć znalazł się jeden zagorzały przeciwnik utrzymywania polityki monetarnej bez zmian. Harada jest przekonany, że należy dokonać dalszego luzowania, jeśli bank centralny ma zamiar osiągnąć inflację na poziomie 2%. Jego zdaniem wpływ obecnej polityki na ceny jest zbyt mały, żeby mógł doprowadzić do widocznych skutków. Kurs jena umocnił się w stosunku do dolara o około 50 pipsów w ciągu nocy.

wykres USDJPY M30 20.12.2018
Jen umacniał się całą noc, ale najsilniej po decyzji BOJ

Dolar nowozelandzki największym przegranym azjatyckiej sesji

Opublikowane jeszcze wczoraj przed północą dane dotyczące wzrostu PKB w trzecim kwartale w Nowej Zelandii były dewastujące. Rynki oczekiwały wyniku na poziomie 0,6% w ujęciu kwartalnym, odczyt był jednak dwa razy słabszy, wyniósł 0,3%. Co więcej, RBNZ miał prognozę jeszcze wyższą (0,7%), co może oznaczać, że podwyżka stóp procentowych zostanie jeszcze bardziej oddalona w czasie.

ANZ zmieniło swoje prognozy co do polityki monetarnej nowozelandzkiego banku centralnego. Według analityków instytucji, Nową Zelandię czeka nowa seria obniżek stóp procentowych, pierwsza powinna nastąpić w listopadzie 2019 roku, a dwie kolejne w pierwszej połowie 2020 roku. Bank uzasadnia swoje zdanie słabą inflacją i rosnącym ryzykiem globalnym. NZDUSD osunął się od wczorajszego wieczora o ponad 100 pipsów.

wykres NZDUSD M30 20.12.2018
Dolar nowozelandzki zaliczył solidny spadek

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 20 grudnia

kalendarz makroekonomiczny 20.12.2018

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here