Naga MarketsNowy premier Australii – Scott Morrison.
Źródło: Wikimedia Commons

Ostatnia sesja tygodnia zapowiada się całkiem interesująco. O 8:00 poznamy dane dotyczące niemieckiej gospodarki. O 10:00 nastąpi publikacja stopy bezrobocia w Polsce. Noc też była ciekawa – w Australii władzę przejął nowy premier, a Stany Zjednoczone wydały oświadczenie dotyczące handlowej hegemonii Chin oraz pobudki światowych rządów w tej kwestii.

Nowy premier Australii

Dolar australijski odzyskał nieco strat z wczorajszej sesji dzięki wybraniu nowego premiera. Scott Morrison był dotychczas Ministrem Skarbu oraz przewodniczącym Liberalnej Partii Australii. 50-letni polityk jest uważany za bezpieczny i dobry wybór, co widać po reakcji na rynkach finansowych.

Malcolm Turnbull ustąpił z fotelu premiera, ale na koniec swojej kadencji powiedział kilka gorzkich słów. Uważa on, że został potraktowany niesprawiedliwie przez swoich współpracowników i kolegów z partii. Zapowiedział, że wkrótce odejdzie z parlamentu. Z drugiej strony pogratulował Morrisonowi nominacji na stanowisko premiera i podziękował mu za lojalną pracę jako Ministra Skarbu. Życzył mu wszystkiego najlepszego na nowej ścieżce kariery.

O fotel premiera ubiegało się trzech kandydatów, a Morrison jest najstabilniejszym wyborem. Znany jest ze zdecydowanego podejścia do rządzenia i znajomości gospodarki. Swoim stanowiskiem może cieszyć się w najlepszym przypadku przez niecały rok. W maju 2019 roku mają się odbyć wybory parlamentarne, ale wiele się mówi w Australii o ich przyspieszeniu.

W międzyczasie Barclays wydał komentarz na temat polityki monetarnej Banku Rezerwy Australii. Zdaniem instytucji bank centralny jeszcze przez długi czas nie będzie podnosił stóp procentowych. Luzowanie powinno rozpocząć się dopiero za niecałe dwa lata. Barclays sądzi, że dojdzie do dwóch podwyżek stóp w pierwszej połowie 2020 roku. Według wcześniejszych prognoz luzowanie miało się rozpocząć już w pierwszej połowie przyszłego roku.

AUDUSD M30

Oświadczenie Białego Domu w sprawie Chin

Administracja Białego Domu opublikowała oświadczenie dotyczącego kwestii handlu z Chinami. Zdaniem USA, rządy na całym świecie zaczynają uświadamiać sobie fakt, że Chińczycy nie dążą do partnerstwa na stopie handlu z innymi krajami, a jedynie interesuje ich dominacja.

Stany Zjednoczone nadal będą przeciwstawiać się Chinom w kwestii nierównych warunków wymiany handlowej. Oświadczenie pojawiło się z zaskoczenia. Wcześniej mówiło się o uspokojeniu napięcia pomiędzy krajami. Chiny oświadczyły, że przeprowadziły konstruktywną rozmowę na temat handlu z USA. Biały Dom również potwierdzał postęp w prowadzeniu negocjacji.

Kalendarz makroekonomiczny na piątek, 24 sierpnia

 

Sponsorem porannych przeglądów rynku i codziennych analiz jest broker Tickmill dający swoim klientom dostęp do globalnych rynków.

Handluj na walutach, indeksach, surowcach, obligacjach i kryptowalutach wykorzystując atrakcyjne warunki handlowe.

Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już terazConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here