Naga MarketsDziś w nocy Australia opublikowała dane dotyczące rynku pracy. Choć zmiana zatrudnienia zawiodła oczekiwania, to finalna stopa bezrobocia spadła drastycznie, co doprowadziło do umocnienia dolara australijskiego. Juan jest najsłabszy od stycznia 2017 roku. Dziś odbędzie się spotkanie liderów Unii Europejskiej, a Wielka Brytania opublikuje dane dotyczące sprzedaży detalicznej. Kuroda opowiedział co nieco o sytuacji Japonii oraz planach banku centralnego na najbliższe lata. 

Drastyczny spadek stopy bezrobocia w Australii  

O 2:30 polskiego czasu w Australii opublikowano statystyki dotyczące rynku pracy. Najważniejszy z odczytów – zmiana zatrudnienia we wrześniu – zawiódł. Oczekiwano wzrostu zatrudnienia o 15,2 tys. osób, a ostateczny wynik wyniósł jedynie 5,6 tys.  

Te artykuły również Cię zainteresują
Rezultat ten jednak nie ma znaczenia przy skali spadku stopy bezrobocia. Poprzedni odczyt wyniósł 5,3%, analitycy nie oczekiwali poprawy. Mimo to finalny wynik był dużo lepszy – stopa bezrobocia wyniosła 5,0%.  

Reakcja Aussie była zdecydowana. Wzrosty rozpoczęły się już na godzinę przed ogłoszeniem danych, do odbicia doszło w okolicach 0.7105. Po publikacji AUDUSD wystrzelił błyskawicznie o ponad 20 pipsów, następnie miała miejsce trwająca godzinę reakcja spadkowa, by ostatecznie znowu doszło do wzrostów. Obecnie cena dolara australijskiego znajduje się w okolicach 0,7135.

wykres AUDUSD M5 18.10.2018
Aussie jest zwycięzcą dzisiejszej sesji

Stopy procentowe w Japonii niskie przez dłuższy okres 

W nocy odbyło się również spotkanie z prezesem Banku Japonii. Kuroda powiedział, że gospodarka Japonii powoli się poprawia i prawdopodobnie rozwój ten będzie kontynuowany. Inflacja konsumencka nadal oscyluje w okolicach 1%, więc do celu jeszcze daleka droga.  

Japoński system finansowy pozostaje stabilny. BOJ utrzyma QQE oraz będzie kontrolować krzywą rentowności obligacji do czasu osiągnięcia inflacji na poziomie 2%. Bank centralny będzie stosował luźną politykę monetarną jeszcze przez długi czas.  

W razie konieczności, Bank Japonii dokona zmian w swojej polityce monetarnej, aby utrzymać momentum wzrostowe dla inflacji. BOJ nadal stawia wysoko konieczność informowania opinii publicznej i rynków o swoich działaniach oraz możliwym ryzyku dla stabilności systemu finansowego kraju.

Cena jena japońskiego lekko umocniła się w nocy, ale nie jest to wynik przemówienia Kurody. Większe znaczenie miał lepszy od oczekiwań bilans handlowy we wrześniu. Rynkowa mediana mówiła o deficycie w wysokości 50 mld JPY, ostatecznie udało się uzyskać nadwyżkę na poziomie 140 mld JPY.  

wykres USDJPY M5 18.10.2018
Jen umocnił się po zaskakująco dobrym bilansie handlowym

Kalendarz makroekonomiczny na czwartek, 18 października

kalendarz makroekonomiczny 18.10.2018

Partnerem cyklu  jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here